“Kahvaltı Edin, Kilo Verin!”

Pazar, 3 Nisan 2016 11:00

NAZLI ŞENYUVA

 

Amerika’da yapılan yeni bir çalışma sabah kahvaltı etmemenin, iki kere kahvaltı etmeye eşdeğer olduğunu buldu—yani sabah kahvaltısı etmeyen kişiler üst üste iki öğün yemişçesine kilo alıyor.

Kahvaltı en önemli öğünümüz. Dengeli ve güçlü bir kahvaltı gün başlamadan bize enerji veriyor, metabolizmamızı çalıştırıyor, ve gün boyu daha konsantre olmamızı sağlıyor. Sağlıklı bir kahvaltı, gün içerisinde daha sağlıklı yemek kararları vermemize de yardımcı.

Kahvaltının yararları bunlarla da bitmiyor. Yapılan çalışmalar kahvaltı etmeyi genel olarak daha iyi bir sağlık durumu, daha güçlü bir hafıza, ve daha düşük bir kötü kolesterol seviyesi ile ilişkilendiriyor. Bu da diyabet, kalp hastalığı, ve obezite gibi hastalıklara yakalanma riskimizi azaltıyor.

Yale Üniversitesi’nin yaptığı son çalışma ise 600 ortaokul öğrencisinin kahvaltı alışkanlıklarını takip ediyor, ve iki kere kahvaltı eden (önce evde sonra okulda) çocukların kahvaltı etmeyen çocuklarla benzer miktarda kilo aldığını tespit diyor. Hatta kahvaltı etmeyen veya çok nadir kahvaltı eden çocukların aşırı kilolu veya obez olma oranları, iki kere kahvaltı edenlerin tam iki katı!

Araştırmacılar sorunun erişkinler için de aynı olduğunun altını çiziyor: sabah kahvaltı etmeyen kişiler, gün içerisinde daha fazla yemek yiyor, ve daha fazla kalori tüketiyorlar. Evde edilmeyen kahvaltı, dışarıda alınan yağlı ve şekerli yiyecekler vücuda bize geri dönüyor.

 

Sağlıklı Kahvaltı Önerileri

Uzmanlara göre en sağlıklı kahvaltı iyi karbonhidratlar, lif, ve protein içeren kahvaltı. İşte size hem sağlığınızı hem de bel ölçünüzü koruyacak leziz kahvaltı seçenekleri!

 

Yulaf Lapası ve Muz

Yulafın içerisinde ‘beta-glukan’ adlı bir lif bulunuyor, ve bu lif tipi sürekli tüketildiğinde kötü kolesterolü düşürebiliyor. Yulaf aynı zamanda iyi bir Omega 3, potasyum, ve folik asit kaynağı—yani hem beyninizi, hem kalbinizi, hem de cilt güzelliğinizi koruyor.

Muz ise sizi uzun süre tok tutacak sağlıklı bir karbonhidrat, içerisindeki potasyum ise tansiyonu doğal yoldan düşürmek için bire bir.

Yulaf lapasını ister su ister sevdiğiniz bir süt türü ile 15 dakikada yapabilirsiniz. Üzerine dilimlenmiş bir muz ve badem koyarak size gün boyu enerji verecek bomba gibi bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz!

 

Yumurta, Her Türlü!

Bir zamanlar yumurtanın kolesterolü yükselttiği düşünülse de son çalışmalar bu korkunun yersiz olabileceği üzerine. Yumurta günümüzde uzmanlar tarafından sağlıklı bir protein ve D vitamini kaynağı olarak kabul ediliyor.

Yumurtanızı tereyağ veya margarin kullanmadan istediğiniz gibi pişirin, yanına veya içerisine sevdiğiniz sebzeleri ekleyin. Bir dilim az yağlı peynir ve bir dilim tam unlu ekmek ile sizi uzun süre tok tutacak sağlıklı bir kahvaltı elde edebilirsiniz.

 

Yoğurt ve Buğday Ruşeymi

Yoğurt önemli bir kalsiyum ve protein deposu, yani hem kemiklerinizi koruyor hem de öğlen yemeğine kadar sizi tok tutuyor. Buğday ruşeymi ise buğday başağının alt kısmından elde ediliyor, ve size vücudunuzun günlük E vitamini ihtiyacının yüzde 15’ini ve folik asit ihtiyacının yüzde 10’unu sağlıyor. Eğer fındık fıstık tüketmiyorsanız yeterince E vitamini almıyor olabilirsiniz, buğday tohumu bu durumda yardımınıza yetişebilir.

Yoğurdunuzun içerisine herhangi bir tatlandırıcı, meyve, veya şeker eklenmediğine emin olun. Bir kap saf yoğurda iki kaşık buğday tohumu ve sevdiğiniz meyveleri ekleyerek sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz.

 

Greyfurt

Yoğurt veya yumurta gibi proteince zengin bir kahvaltıdan önce yarım bir greyfurt yiyin. Yapılan çalışmalar öğünlerden önce yenilen yarım bir greyfurtun yağ yakımını arttırdığını, kan şekeri dengesini koruduğunu, ve kilo vermeyi hızlandırdırdığını gösteriyor. Greyfurt aynı zamanda vücudumuza su sağlıyor, iştahımızı kesiyor, ve içerisindeki antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor.

 

Keten Tohumu

Yediğiniz her kahvaltının üzerine—ister yumurta, ister peynir ekmek, ister yoğurt—keten tohumu serpin. Keten tohumu çok güçlü bir Omega 3 kaynağı, ve sadece iki yemek kaşığı gündelik Omega 3 ihtiyacınızın yüzde 100’ünü karşılıyor! Bu tohum lif bakımından da çok zengin.

Keten tohumunun içerisinde bulunan ‘lignan’ adlı bir antioksidan ise meme kanseri riskini düşünüyor.

Bütün olarak tüketilen keten tohumunu tam olarak sindiremeyebilirsiniz. Bu nedenle keten tohumunu öğütülmüş almakta veya bir kahve öğütücüsünde öğütüp tüketmekte fayda var!