“Kahramansız da hayatta kalabilirsek, dünya o zaman güzel bir yer olur”

Cuma, 12 Nisan 2013 12:30

Ali Mendillioğlu ile göçmen Kürt çocuklarını ve insanların kahraman arayışını konuştuk.

Dipnot.tv canlı yayınlarından Hayat Üniversitesi’nde göç edip İstanbul’a gelen Kürt ailelerin çocuklarının psikoloji konuşuldu.

17.000′in üzerinde faili meçhul ve gözaltında kayıp olduğunu söyleyen Ali Mendillioğlu, buraya gelen ailelerin de, o ailelerin çocuklarının da maddi ve manevi zorluklarının atlatılması gerektiğini söyledi.

Bu ihtiyaçların bir şekilde giderilmesi gerektiğini, aksi halde bu boşluğu dolduran birilerinin çıkacağını, bunun da mafya-çete gibi örgütlenmeler olduğunu söyledi.

Bakanlığa göre 24 tane sokak çocuğu olduğu açıklamasının neden yapıldığını anlamadığı söyleyen Ali Mendillioğlu, “İstiklal Caddesi’ne çıktığınızda 24′ten fazla sokak çocuğu görüyorsunuz. Neden böyle açıklamalar yapıyorlar, anlayamıyorum” dedi.

“Evsizler için spor salonları açıldığı zaman tıklım tıklım dolu oluyor. En azından elimizin altındaki saysalar” diyen Mendillioğlu, kendisinin dahi 24′ün birkaç katı kadar çocuk tanıdığını söyledi. Mendillioğlu, bu çocukların yetiştirme yurtlarından veya aileleriyle bir şekilde yaşayamayıp, dört duvar arasında kalmaktansa sokakta yaşamayı tercih edenler olduğunu söyledi.

Sokak çocuklarının dışarıda bırakılmak zorunda kaldığını söyleyen Mendillioğlu, “Kim böyle bir seçim yapar? İnsanlar bir şekilde hayatlarını sürdürmek zorundalar” diye konuştu.

Sokak çocuklarının sihirli bir değnek beklediğini, insanların genelinde böyle bir durum olduğunu aktaran Ali Mendillioğlu, ”Kahramansız da hayatta kalabilirsek, dünya o zaman güzel bir yer olur.” diye konuştu.

Dipnot.tv canlı yayınlarına siz de katılabilirsiniz. Bunun için Dipnot.tv’nin Google Plus hesabını takip ettikten sonra, yayınlar sırasında paylaşacağımız linklere veya sitemizde bulunan “Canlı Yayına Katılın” butonuna tıklayarak katılabilirsiniz.

hangout-nasıl-yapılır-yatay