Kahire Büyükelçisi Avni Botsalı: Mısır’da bugün çok kritik bir gün

Cuma, 16 Ağustos 2013 15:10

fft64_mf1598135Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, saat 12.30 sıralarında İstanbul Atatürk Havalimanı’na geldi. Botsalı, havalimanında gazetecilerin Mısır ile ilgili sorularını yanıtlayarak son durum hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin istişarelerde bulunmak üzere Ankara’ya çağırması üzerine, Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, bugün saat 12.20’de THY’ye ait bir uçakla Kahire’den İstanbul’a geldi.

Atatürk Havalimanı VİP Salonu’nda gazetecilere bir açıklama yapan Türkiye’nin Mısır Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, Kahire’de bu sabah gelirken hüzünlü bir sessizlik olduğunu ve bir an evvel sivil yönetime dönülmesini temenni ettiğini belirterek şunları söyledi:

“Bugün oldukça kritik bir gün… Dün cenazeler kaldırıldı. Aileler çok acılı. Devlet ile vatandaş arasındaki uçurum kapatılamadı. Kahire’de hüzünlü bir sessizlik var. Biliyorsunuz sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sabah saatlerinde havaalanına gelişte herhangi bir şey olmadı. Ama bütün ana kavşaklarda, ana yollarda güvenlik birimleri konuşlanmış durumda. Tren seferleri askıya alınmış durumda. Halkın toplanması istenmiyor. Bu acılar tekrarlamasın. Bütün temennimiz budur. Bir an evvel sivil yönetime dönüş yapılsın. Mısır yaralarını sarmaya başlasın. Bütün temennimiz budur.”

‘HAVALİMANI ÇOK YOĞUN’

Büyükelçi Botsalı yabancıların ve turistlerin ülkeden kaçtıkları yolunda çıkan haberler için ise şöyle konuştu:

“Havalimanı çok yoğundu. Dün gece tansiyonlar tekrar yükseldiğinde grup rezervasyonlarının ve turların toplu olarak iptal edildiğini duyduk. Ancak bu aşamada bile tatil beldelerine özellikle Şarm el Şeyh gibi, Hurgada gibi büyük çapta yatak kapasitesi olan kentlerde her şeyin içinde olduğu turizm paketlerini pazarlayan şirketlerde pek güvenlik sorunu beklenmiyor. Nitekim Şarm el Şeyh’de sokağa çıkma yasağını kaldırdılar. Çünkü çalışanlar bile evlerine gidemiyorlardı. Bunun dışında genel bir kriz yaşanacağı çok net görülüyor. Özellikle turistler bu beldelere havaalanlarından güvenlik eskortları eşliğinde götürülüyor. Benim şahsi temennim, oradaki vatandaşlarımızın işyerlerinde ve evlerinde dikkatli hareket etmeleridir. Sokaklarda asayiş sorunu yaşanıyor. Şu ana kadar çok şükür bir üzücü durum yaşamadık. Dönmek isteyenler büyükelçiliğimiz ve konsolosluklarımızla irtibat halindeler. Bu irtibat telefon veya internet üzerinden oluyor. Evlerindeki ihtiyaçları bile karşılamaya çalışıyoruz. Okullar şu anda kapalı. Büyük bir ihtimalle yakında açılır. Vatandaşlarımızla ilgili bir fiziki tehdit algılaması yok”

‘4 BİN TÜRK YAŞIYOR’

Mısır da büyük bir Türk yerleşimi söz konusu olmadığını belirten Büyükelçi Botsalı “Kahire’de, İskenderiye de sanayi bölgelerinde, fabrikalarda kalifiye işçi, mühendis ve yönetici kadrosundalar. Yabancı işletmelerin yöneticisi çok Türk var. 100 kadar öğrencimiz var. Toplam Türk vatandaşlarımızın sayısı 4 binin üzerindedir” dedi.