Kadir Koçdemir: Ali İsmail Korkmaz olayında tavrım faillerin bulunmasına yönelik olurdu

Pazartesi, 17 Mart 2014 21:10

Google Türkiye ve Dipnot.tv işbirliği ile gerçekleştirilen Seçim Sohbetleri, Bursa’dan yayınlarla devam ediyor. Bursa’daki ilk programın konuğu Milliyetçi Hareket Partisi Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Kadir Koçdemir oldu.

Eskişehir’de 2013 yılının Mayıs ayına kadar valilik yapan Koçdemir’e Ali İsmail Korkmaz cinayeti ile ilgili olarak “Siz o sırada vali olsaydınız tavrınız nasıl olurdu?” diye soruldu. Koçdemir bunun üzerine, “Geçmişteki bir olayla ilgili ‘şöyle olmazdı, şöyle olurdu’ diyemiyoruz ama; benim yaklaşımım da zannediyorum güvenlik güçleri böyle bir şeye cesaret edemezlerdi. Çünkü buradaki tavrımız çok netti. Ama yüzde yüz söylüyorum, televizyon yayınındaki gibi bu işi araştırma yerine peşin hükümle ‘asla Türk polisi değildi’ gibi bir beyanım olmazdı ve faillerin ortaya çıkarılması çok daha çabuk olurdu” dedi.

Sosyal medyada İlber Ortaylı’nın attığı tweetle ülke gündeminde de yer bulan Bursa’daki kentsel dönüşüm çalışmaları da Kadir Koçdemir’in değindiği bir diğer önemli konu oldu. Koçdemir, “Bir ironi olarak söylüyorum kentsel dönüşüm açısından Bursa’da şanslıyız. Çünkü kentsel dönüşümde ne yapılmaması gerektiği konusunda Bursa çok somut örnekleri hemen burnumuzun dibine koymuştur. Neler yapılmaması gerekir? Öncelikle yatayda çarpık olan bir yapılaşmayı dikeye uzatarak çözme yoluna gidilmemeli. İkincisi kentsel dönüşümde iyi hesap kitap yapıp yapılabilir olanı telaffuz etmeli. Kentsel dönüşümü tırnak içinde söylüyorum insanlara bir kıyak babasının oğluna yapmayacağı bir iyilik olarak görmemeli oradaki insanların zaten hakkı olan bir şey olarak değerlendirmeli. Ayrıca başta deprem afetine hazırlıklı olmak üzere bunu bir kamu hizmeti olarak görmeli” diye konuştu.