Kadir İnanır: Karadeniz gerici değildir

Cuma, 22 Şubat 2013 10:23

267be81c7bf07a2254429e6276f86425_1330409213İngiltere’de düzenlenen 18. Londra Türk Festivali’nin açılışında kendisine layık görülen ‘Golden Wings Yaşam Boyu Başarı’ ödülünü almak için Londra’ya gelen ünlü sanatçı Kadir İnanır, Sinopve Samsun’da BDP milletvellerinin aralarında bulunduğu Halkların Demokratik Kongresi (HDK) heyetine karşı saldırılarla ilgili konuştu.

“Barış sürecine ilişkin çok çarpıcı açıklamalarda bulundunuz, bazı çevrelerin takdirini bazı çevrelerin tepkisini aldınız. Sinop ve Samsun olayları için ne diyorsunuz?” sorusuna İnanır’ın yanıtı, “Uzatılan barış eli geri çevrilmez, dünyanın hiçbir ülkesinde çevrilmemelidir” oldu.

:Yeter, dedi insanlık; barış istiyoruz dediler. Yola çıkıldı, kabul gördü. Geleceğimizi aydınlatacak, mutluluk şarkıları söyleyeceğiz, dedik. Yollara çıktık, barış eli uzatıldı. Karadeniz’in iki şehrinde küçük gruplar, çoğu çocuk tepki gösterdi. Stratejik hata da olabilir, ama uzatılan barış eli geri çevrilmez. Aklı vicdanı ve merhameti olan hiç kimse bu eli geri çevirmez” dedi.

İnanır, Karadeniz’in aydınlık yüzünün buna gereken cevabı vereceğini belirterek, “Özgürlük ve demokrasi mücadelemizin en önemli liderleri de Karadeniz’den çıkmıştır, Karadeniz ‘gerici’ bir bölge diye tanımlanamaz. Bu son olay barışa ne kadar ihtiyaç duyduğumuzun en önemli kanıtıdır” diye konuştu.