Kadınların dikkatine! İki bardaktan fazlası bebeğe zararlı

Salı, 19 Şubat 2013 10:24

kahve-ve-tereyagi-tup-bebek-basarisini-dusuruyor--2409039Günde iki kupa kahveden fazlasını içen hamile kadınların bebeklerinin düşük kilolu doğma riskinin fazla olduğu belirtildi. Uzmanlara göre ayrıca kahve hamileliği birkaç saat uzatıyor.

Norveç’te 60 bin üzerinde 10 yıllık yapılan araştırmanın sonuçları açıklandı. Araştırmada hamile kadınların yiyecek ve içecekleri ne sıklıkla aldıkları incelendi. Aldıkları çay ve kahve gibi içeceklerdeki kafein oranı, çikolata gibi yiyecekleri hangi sıklıkla yedikleri kaydedildi.

Araştırmanın sonucunda kafein ile bebeklerin düşük kiloda doğmasının açık bir ilişkisinin olduğu tespit edildi. Sonuca göre günde 200 ile 300 mg’a kadar kafein alan hamile kadının çocuğunun düşük kiloda doğma oranının yüzde 62 olduğu açıklandı.

Bir kupa kahvede 100 mg kafein bulunuyor. Bi kupa filtre kahve ise 140 mg kafein içeriyor. Ancak bazı kahve dükkanlarındaki kahvelerin içeriğinde 300 mg kafein olabiliyor.

Öte yandan kahvenin hamileliği sekiz saat kadar uzattığı araştırma sonucunda ortaya çıktı. Daha önceki araştırmaların aksine kahve ve erken doğum arasında bir bağlantı ortaya çıkmadı.

İsveç’teki Sahlgrenska Üniversitesi Hastanesi’nden Dr. Verena Sengpiel yaptıkları araştırmayı değerlendirirken “Kahve bebeğin büyümesine zarar veriyor olabilir. Besinlerin bebeğe gitmesini yavaşlatıyor olabilir” dedi. BMC Medicine dergisinde yayımlanan araştırmada kafeinin kimysala bazı sinyaller göndererek hamileliği birkaç saat uzattığı ifade edildi.

GAZETEPORT