Kadın erkek arasındaki ideal fark

Pazar, 17 Şubat 2013 14:01

136109977575776Kadınlar kendinden 20 cm uzun erkeği ideal erkek olarak bulduklarını söyledi. Ancak erkekler sadece 7 cm farkı ideal buluyor.

Yapılan bir araştırmada kadınların kendilerinden 20 cm uzun erkeklerle sevgili olmak istediklerini söyledi. Erkekler ise bu kadar farkı fazla buluyor ve ideal olanın 7-8 cm olduğunu belirtiyor.

700 kadın ve erkekle yapılan araştırmada erkek ve kadınlara nasıl bir boy farkını tercih ettikleri soruldu. Araştırmada erkeklerin kendinden çok kısa kadınları tercih etmedikleri, farkın fazla olmamasının ideal olduğunu söylediği belirtildi.

Araştırmada ayrıca 50 erkek ve kadına kendi boyundan memnun olup olmadıkları soruldu. Erkeklerin 190 cm’yi ideal olarak bukurken kadınlar 180′i ideal buldu.

Hollanda Groningen Üniversitesi’nden evrimsel psikoloji uzmanı Gert Stulp yaptığı açıklamada “Erkek ve kadınların hepsi çiftlerde erkeklerin daha uzun olmasını tercih ediyor. Ancak aradaaki farkın fazla olmasını da istemiyorlar” dedi. Stulp araştırmayı değerlendiriken “Tercih kadınlar için çok belirgin” dedi.

Westminster Üniversitesi’nden sosyal psikoloji uzmanı Dr. Viren Swami, bu alanda iki temel teorinin olduğunu söyledi. Biyolojik teori: Uzun erkeğin yüksek statüsü olduğunu veya üretken bir başarısının olduğu.

İkincisi ise sosyal teori: Kültürel düşünceyi yansıtır. Uzun erkek daha maskulin görülür. Uzun kadın ise kültürel normu bozar.

İngilizler arasında yapılan son araştırmada kadınların yüzde 92.5′i kendinden uzun erkek eş istediğini söyledi. Kadınların sadece yüzde 4′ü kısa boy isterken eşlerin yüzde 3.5′i aynı boyda olmayı istiyor.

GAZETEPORT