Kadıköy’de düzenlenen Rojava mitinginde ortalık karıştı

Pazar, 24 Kasım 2013 15:58

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul İl Örgütü tarafından Kadıköy İskele Meydanı’nında düzenlenen Rojava’ya destek mitingi öncesi olaylar çıktı.

Alana Rıhtım girişinden giren bir grup arama yapan polislerle tartıştı. Tartışma gerginliğe dönüştü. Gruptaki bazı kişilerin bayrak sopalarıyla polisleri vurduğu görüldü. Bunun üzerine polisler bariyerlerin gerisine kaçmak zorunda kaldı. Olaylar sırasında polis bariyerleri de yıkıldı. Araya giren diğer katılımcılar bayraklarla polise saldıran grubu engellemeye çalıştı. Yaşanan gerginlik grubun alana girmesiyle sona erdi.

POLİS O PANKARTI İNDİRMEYE ÇALIŞINCA OLAYLAR ÇIKTI

Polis ekipleri bir binadan sarkıtılan bir pankartı indirdi. Bunun üzerine mitinge katılanlar buna önce sözlü ardından da binaya taş atarak tepki gösterdi. Miting alanını çevreleyen polis bariyerlerinden atlayanlar pankartın asıldığı binaya girmeye , polis de buna engel olmaya çalıştı.. Ancak binaya taş yağmaya başlayınca polisler de kaçmak zorunda kaldı. Binaya yaklaşık 5 dakika boyunca taş atıldı. Kullanılmayan binanın camları kırıldı. Çevik kuvvet ekipleri gruba müdahale etmek için hazırlandı. Ancak olayların sona ermesi üzerine vazgeçti. Pankart yeniden asıldı. Fakat 5 dakika sonra pankart yeniden kaldırıldı.

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Kadıköy Meydanı’nda düzenlenen “Rojava’ya destek” mitinginde konuştu. Gültan Kışanak, “Rojava’da yaşanan devrim tüm Ortadoğu halkları adına halklarımızın devrimidir. Tüm Ortadoğu halklarının konfederal sisteminin devrimidir. Rojava’da halkımız bir savunma gücü haline geldi. Ama bu savunma gücü bildiğimiz militarist bir yapılanma değildir bu bir öz savunma gücüdür. Rojava’da kurulan kurucu meclisi selamlıyoruz” dedi.

TARİH BUNLARI NOT EDİYOR

Kışanak konuşmasını “kim nerede duruyor, kime söylüyor kim hangi politikaya hizmet ediyor. Tarih bunları bir bir not ediyor… Ve yarın herkesin eline karnesini verecek. Yarın herkes o karnesine ya iftiharla bakacak ya da utanarak bakacak” sözleriyle sürdürdü.