Kadıköy Barlar Sokağı’nda masalar kaldırıldı

Çarşamba, 13 Mart 2013 11:45

23Bölge sakinlerinden gelen şikayetler üzerine Kadıköy Barlar Sokağı’nda masalar kaldırıldı, barlar ile tekel bayiilerin kapanış saatleri erkene çekildi.

Geçtiğimiz senelerde Beyoğlu’nda yaşanan masa kaldırma operasyonunun bir benzeri Kadıköy’de yaşandı.

Kadıköy Belediyesi tarafından alınan bir kararla, Kadıköy’de Barlar Sokağı olarak bilinen Kadife Sokak’ta bulunan işletmelerin masaları kaldırıldı, barların kapanış saati 24.00′e, tekel bayiilerinin ise 22.00′ye çekildi.

Kadıköy’de Kadife Sokak’ta eğlence mekanlarının önlerinde masalar için Belediye tarafından belirlenen sınırların aşılması ve sokakta masa sayısında yaşanan artış nedeniyle Kadıköy Belediyesi, masaların kaldırılmasına karar verdi.

”KİTLESEL OLARAK SOKAKTA ALKOL ALINMASI ŞİKAYETLERE NEDEN OLDU”

Karara gerekçe olarak kitlesel olarak sokakta alkol alınması nedeniyle bölge sakinlerinden gelen şikayetler gösterildi. Son dönemde gelen şikayetlerde ciddi artış görüldüğüne dikkat çekilirken insanların yaşam alanlarına tecavüz edilmesi nedeniyle bu yönde bir karar alındığı belirtildi.

Kadıköy’ün Beyoğlu gibi bir eğlence mekanı olmadığı, yaşam bölgesi olduğu vurgulanırken sokak sakinlerinin apartman önlerinde içilmesini engellemek amacıyla apartman girişlerine demir kapılar yaptırdıkları iddia edildi.

SINIRLAR TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Taksim’deki kısıtlayıcı uygulamaların ardından Kadıköy’e yoğun bir akış olduğunu bildiren yetkililer, bir kaç defa sokaktaki masa uygulamasını gözden geçirmelerine rağmen her defasında aynı durumun vuku bulması nedeniyle bu yönde bir karar aldıklarını söyledi.

İşyeri sahiplerinin masalar için sokağa çekilen sarı çizgileri aştığı, sınırların tekrar gözden geçirileceği ve yaza kadar kalıcı bir çözüm bulunacağı belirtildi.

Sokakta alkol alan kişiler arasında yaşanan tartışmaların mahalle sakinlerine zarar verdiği kaydedilirken, içki şişelerinin kilise bahçesine atıldığı iddia edildi.

EN GEÇ YAZA KADAR ÇÖZÜM BULUNACAK

En geç yaza kadar çözüm bulma arayışında olan belediye, esnafla bölge sakinleri arasında orta bir yol bulmaya çalışıyor. Cağferağa Mahallesi’nde esnafın toplanarak dileklerini yönlendirmeleri gerektiğini kaydeden yetkililere göre, bölgede dernek gibi bir oluşuma ihtiyaç var. İlerleyen dönemde Kadife Sokak’ta bulunan barların başka bir sokağa taşınması göz önünde bulunduruyor.

THE LİRA