Kaçırılan Libya Başbakanı konuştu: İstifa etmem için kaçırıldım!

Perşembe, 10 Ekim 2013 11:19

SAM_15471Arap Baharı sürecinin en çetin geçtiği ülkelerden biri olan Libya’da sıra dışı bir olay yaşandı. Başbakan Ali Zeydan, başkent Trablus’ta kaldığı otelden silahlı kişiler tarafından alıkondu. Bu haberin üzerinden yaklaşık 3 saat sonra Zeydan serbest bırakıldı. Libya Başbakanı serbest bırakılmasının ardından Twitter hesabından mesaj yayınladı: Allah’a şükür iyiyim. Beni kaçıranlar istifamı istiyordu.

Konu ile ilgili resmi kaynaklardan gelen çelişkili açıklamalar dikkat çekti. Zeydan’ın kaçırılmadığı, gözaltına alındığı söylense de Libya Adalet Bakanı ve Başsavcısı, Başbakan hakkında böyle bir emrin olmadığını açıklaması kafaları karıştırdı.

DEVLET İÇİNDEKİ MUHALİFLER Mİ?

Olayın nedeni ile ilgili bir diğer iddia ise ülkedeki iç karışıklık. Devlet Başkanı Muammer Kaddafi’nin devrilmesinin ardından birliğin sağlanamadığı ülkede, kırsaldaki aşiretler Trablus yönetimine karşı seslerini yükseltmeye başladı. Aşiretler hükümetin isteklerini kabul etmezken son olarak Fizan Bölgesi bağımsızlık ilan ettiğini duyurdu. Zeydan’ın alıkonmasının ardından yine emniyet ve ordu içindeki eski isyancı grupların olduğu iddia edildi.

Libya devlet haber ajansı ise Zeydan’ın güvenlik güçleri tarafından yolsuzluk suçlaması nedeniyle gözaltına alındığını duyurdu. Ajans Zeydan’ın sağlık durumunun iyi olduğunu bildirdi. Ancak Libya Adalet Bakanı ve Başsavcısı böyle bir emrin olmadığını duyurdu.

EL KAİDE’DEN MİSİLLEME İDDİASI

Bir başka iddiaya göre ise Zeydan’ı kaçıranlar El Kaide militanları. Bu iddianın nedeni ise geçtiğimiz hafta Amerikan Özel Kuvvetleri’nin, El Kaide’nin üst düzey yöneticilerinden Ebu Anas el-Libi’yi Trablus’ta yakalaması.

Zeydan’ın alıkonmasının nedeni ve kim tarafından yapıldığı bilinmese de yaşanan bu olay ülkedeki karışıklığı bir kez daha gözler önüne serdi. Zira Başbakan Zeydan ülkede birliğin sağlanamamasından dolayı endişelerini iletmiş ve Batı’dan yardım istemişti.

İşte Zeydan’ın otelde alıkonduktan sonraki  görüntüsü:

131010-zeydan.hlarge

 

Tags