Terzioğlu: Bizim İçin Önemli Olan Deneyim Sunan Hizmetler Vermek

Perşembe, 25 Şubat 2016 07:05

Dünya Mobil Kongresi’nde bugün gerçekleşen “Mobil, Sektörleri Nasıl Değiştiriyor” konferansında teknolojik gelişmelerin iş dünyasını nasıl şekillendirdiği ve iş yapış şekillerindeki dönüşüm üzerine Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu, CISCO CEO’su Chuck Robbins, GE Digital CEO’su William Ruh, ve Royal Caribbean Cruises CEO’su Richard Fain birer konuşma yaptılar.

Konuşmasına “Her teknoloji geçer, insanlar gerçek iletişim istiyor” sözleriyle başlayan Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu, GSM şirketi olarak bugüne kadar sadece bağlantı hizmeti verdiklerini, ve bundan sonra servis ve deneyim sunan hizmetler vermek istediklerini belirtti. Bugün 9 ülkede servis sağladıklarını aktaran Terzioğlu, bu pazar gerçekten çok heyecanlı ve insanlar bizden servis, hizmet ve bilgi bekliyorlar.

Ayrıca Turkcell’in teknoloji pazarındaki ürünlerinden bahseden Kaan Terzioğlu, yeni mesajlaşma uygulaması BİP’in 9 ayda 6.2 milyon kişiye ulaşmış olmasının büyük bir başarı olduğunu ve Turkcell’in bu alanda yatırımlara devam edeceğini belirtti.

Sunumu izlemek için tıklayın

 

 

Geliştirilen teknolojilerin daha aktif kullanılabilmesi için altyapının önemi üzerine konuşmasına devam eden Terzioğlu, insanlar tarafından tercih edilen ve kullanılan servislerimizin olması çok heyecan verici, öte yandan sınıfının en iyisi olan bir altyapı da sunmanız gerekiyor, hızlı, kesintisiz ve kaliteli hizmetle abonelerimizin memnuniyetini garanti etmeliyiz.

Bunun üzerine Türkiye’de ilk defa 1 Nisan’da kullanıma geçilecek dünyanın en hızlı şebekelerinden biri olan 4.5G hizmetini tüm şehirlerde aktif hale getireceklerini ve bu hizmetin yeni teknolojileri geliştireceğini belirtti. 4.5G ile beraber müşterilerine 4.5G Tv hizmeti de sunacaklarını belirten Terzioğlu, belki de ilk defa bir GSM şirketinin TV reklamı yaptığını göreceğiz.

Son olarak bu sektörde sadece 12 aydır görev yaptığını aktaran Terzioğlu, sözlerini şöyle tamamladı.

“Bence inanılmaz bir sektör! İnsanlar bugün ellerinde telefonlarıyla uyanıyor ve gün boyu bununla yaşıyor. Bunun farkındayız ve bu noktada insanlara yardımcı olmak için elimizden geleni yapacağız.”

 İkinci olarak sahneye gelen CISCO CEO’su Chuck Robbins daha çok güvenlik üzerine yaptığı konuşmasında;

Değişim daha önce hiç karşılaşmadığımız boyutta yaşanıyor ve güvenlik bu değişimin olmazsa olmaz bir parçası. Güvenlik için yarattığımız teknolojilere kesinlikle şifreleme ekleyebilmeliyiz, teknoloji şirketlerinin ürettikleri cihazlarda arka kapılar bırakması doğru değil ve biz iş birliği yaptığımız tüm şirketlerle bu konuda hemfikir olduklarını belirtti.

Bugün, büyük endüstrilerin dijital dünyanın avantajlarını benimsediği ve fırsata çevirmeye çalıştığı bir dönemdeyiz diyerek sözlerine başlayan GE Digital CEO’su William Ruh, son 10 yılda kullanıcı interneti vardı, gelecek 10 yılda ise sektörlerin interneti olacak. Büyük şirketlerin open source ve cloud sistemlerine bakış açısının değişmesi gerektiğini düşünüyorum diyerek devam ettiği konuşmasında, kurumlar eğer bu dijitalleşmeyi kabullenemezlerse bir sonraki dönemde var olamayacaklar.

Eğer bu dijitalleşmeyi kabullenmezsen, bir sonraki dönemde var olamazsın.

Şirketlerden sonra ikinci değişimi sektör çalışanlarının geçirmesi gerektiğini aktaran Ruch, mekanik çalışanlar daha çok dijitali anlamalı, dijitali anlayanlar da mekanik tarafına yatkınlık kazanmalı. Bunu başaramayan şirketlerin 10 yıl içinde rekabet edemeyecek hale geleceklerini düşünüyoruz. Bundan dolayı biz GE olarak, GE’de tüm çalışanlara dijital DNA kazandırmaya çalışıyoruz diyerek sözlerini tamamladı.

Son olarak sahneye çıkan Royal Carribean Cruises CEO’su Richard Fain, büyük ölçüde teknoloji ve mobil kullanıcısı olduklarını ve bunun iş yapış şekillerini etkilediğini anlatarak başladığı konuşmasında, bütün bu teknoloji, gemileri nasıl yaptığımızı, misafirlerimizi nasıl ağırladığımızı, güvenliği nasıl sağladığımızı çok etkiliyor.

Geçmişte bir Cruise gemisine binmek neredeyse 1 saat 15 dakika sürerken bu süreci değiştirmek için teknoloji kullandıklarını ve bütün bu süreci 10 dakikaya indiren bir mobil uygulama geliştirdiklerini aktardı.

Bütün bu süreçleri basitleştirmek ve hızlandırmak için teknoloji kullanıyoruz. Bizim için önemli olan çalışanlarımızın müşterilerimize daha özel hizmet verebilmesi.

Bugün Miami’deki ofisimizde oturup, Fransa’da tasarlanan bir gemiyi sanal gerçeklik ile görüyoruz ve üzerinden istediğimiz değişikliği yapabiliyoruz. Bu bizim için düşünülemez bir gelişme diyerek sözlerini tamamladı.