Juan Goytisolo ödülünü alırken frak giymeyi reddetti

Pazar, 26 Nisan 2015 10:00

İspanyolca edebiyatın Nobel’i sayılan Cervantes Ödülü’nün bu yılki sahibi Türkiye’de de sevilen 84 yaşındaki yazar Juan Goytisolo oldu. Ödülünü İspanya Kralı 6. Felipe’in elinden alan Goytisolo, törende şimdiye kadar uygulanan protokol kurallarını umursamayıp frak giymeyi reddetti ve “Dolabımda sadece bir tane var” dediği kravatı taktı.

İspanyol edebiyatının en önemli temsilcisi kabul edilen ‘Don Kişot’un yazarı Miguel de Cervantes’in ölümünün 399. yıldönümü sebebiyle düzenlenen tören, Cervantes’in doğum yeri olan Madrid’in Alcala de Henares ilçesindeki üniversite salonunda gerçekleştirildi.

fft107_mf42899161976 yılından beri verilen Cervantes ödülü töreninde şimdiye kadarki protokol kurallarını umursamayarak frak giymeyi reddeden Goytisolo, “Dolabımda tek bir tane var” dediği kravatı taktı.

“Kültürler arası diyaloğa verdiği katkı ve İspanyol diliyle ilgili çalışmalarından” dolayı 2014 Cervantes Ödülü’ne layık görülen Goytisolo’ya Cervantes madalyası Kral 6. Felipe tarafından takılırken ünlü yazar 125 bin avro para ödülünün de sahibi oldu.

Kaynak: Radikal

Tags