Jolie, Tehlikeli İmparatoriçe Katerina’yı oynayacak

Pazartesi, 6 Temmuz 2015 15:23

Angelina Jolie, tarihe ‘taçlı fahişe’ olarak geçen Çariçe II. Katerina’yı oynayacak. 34 yıl Rus İmparatorluğu’nu yöneten 2’inci Katerina, iktidarı süresince birçok erkekle ilişki yaşamış ve ‘skandal’ tabir edilen ilişkilerinin ardından tarih sayfalarına ‘nemfomanyak’ olarak geçmişti.

Siyasi kararları ve ilişkilere bakışıyla feminizim sembolü olarak da görülüyor. Filmin uyarlanacağı ‘Muhteşem Katerina ve Potemkin: Emperyal bir aşk hikayesi’ kitabını yazan İngiliz tarihçi Simon Sebag Montefiore, Daily Mail gazetesine Katerina’nın feminist bir figür olduğunu söylerken “Anjelina’nın bu projeyi en iyi şekilde kotaracağına inanıyorum” dedi.

2. Katerina, Osmanlı için de önemli bir figürdü. İktidarı sırasında üç padişah (3. Mustafa, 1. Abdülhamit, 3. Selim) değiştiren Osmanlı İmparatorluğu’na zor günler yaşattı. 1. Mustafa döneminde yapılan Osmanlı-Rus Savaşı’nda büyük kayba uğrayan Osmanlılar, 1. Abdülhamit tahta geçtiğinde Ruslarla Küçük Kaynarca Antlaşması’nı imzaladı ve Kırım o tarihten sonra Rus İmparatorluğu’na dahil oldu.

Kaynak: karnaval.com