John Cage 4’3″ uygulaması ile tüm dünyadaki sessizliği dinleyin

Cuma, 28 Şubat 2014 12:14

Besteci John Cage’in ünlü 4’33” (4 dakika 33 saniye) adlı sessiz kompozisyonuna ithafen John Cage derneği tüm dünyadaki sessizliği dinleyebileceğiniz bir uygulama tasarladı. 4’33” adlı uygulama dünya haritası üzerindeki her noktadan yüklenen ses kayıtlarını dinlemenizi sağlıyor. Harita üzerinden sesin hangi ülke hangi, şehir ve hangi sokaktan yüklendiğini bile görebiliyorsunuz. Siz de kendi bulunduğunuz ortamdaki doğal sesi kaydedip yükleyebiliyorsunuz ve böylece başkaları da sizin kaydınızı dinliyor.

John Cage’in 4’3″ adlı eseri etrafımızdaki sessizliğin de bir müzik olduğunu anlatıyor. Ses ile müzik arasındaki farkı, “müzik bize birşey anlatmaya çalışır, ses ise hiç bir şey anlatmaya çalışmaz. Ama benim sesten de tıpkı müzik gibi zevk almam için mutlaka birisine olan aşkını, ya da psikolojik bir durumu anlatmasına gerek yok” diyor. Cage, Alman felsefeci Immanuel Kant’ın “Anlamlı olmak zorunda olmayan iki şey vardır, biri gülmek, diğeri ise müziktir” sözünü hatırlatarak “Bu iki şeyin bize çok derin bir mutluluk vermesi için illaki anlamalı olması gerekmez” diyor.

4’33″ uygulaması dünyanın herhangi bir yerindeki doğal sesi dinleyebileceğiniz, evde, bir bahçede, metroda, iş yerinde ya da herhangi bir mekanda, bulunduğunuz ortamın doğal sesini kaydedip 4’33″‘ün dünya haritasına ekleyebileceğiniz bir uygulama.

 

John Cage