Japonya’da geleneksel yunus avı başladı, dünyadan tepki yağdı

Salı, 21 Ocak 2014 13:20

Japonya’da her yıl gerçekleşen yunus avı tepkilere rağmen Salı sabahı yeniden başladı. Japonya’nın batısında bulunan Taiji bölgesindeki balıkçılar 200 yunusu öldürülmek üzere özel olarak ayrılmış bir koya doğru sürüklediler.

Ava karşı çıkan aktivistler öldürme işleminin vahşice olduğunu söylüyorlar. Deniz Çobanı koruma derneğinden Aktivist Melissa Sehgal “Yunusların omurgasına demir bir çubuk saplanıyor. Yunuslar hemen ölmüyor. 20 ila 30 dakika can çekişiyorlar. Ya kan kaybından ya da boğularak öldükten sonra kesim işleminin yapılacağı yere götürülüyorlar.” diyor.

Yunus avı tüm dünyada kınanıyor. ABD elçisi Caroline Kennedy yapılan insanlık dışı uygulamadan kaygı duyduklarını belirtti. Fakat Japon hükümeti uygulamayı savunuyor ve Japon kültürünün ve geleneğinin bir parçası olduğunu söylüyor.

Kabine genel sekreteri Yoshihide Suga, “Yunus avı, Japonya’da yasalar çerçevesinde geleneksel balıkçılık endisturisi tarafından yapılmaktadır. Yunuslar Uluslararası Balinacılık Kurulu dahilinde değildir. Her ülke kendi kaynaklarını idare etmekte serbesttir.” diyor

Japonya Yunus avi (2)