İztuzu plajının özelleştirilmesine karşı insan zinciri

Salı, 24 Haziran 2014 13:47

Muğla’nın Ortaca İlçesi Dalyan Mahallesi’nde bulunan dünyaca ünlü İztuzu Plajı’nın belediyeden alınarak özel bir şirkete verilmesi geçtiğimiz haftadan beri gündemdeydi. İztuzunun özel bir şirkete devredilmesine verilen tepkilerin ardından, Ortaca Belediye Başkanlığı’nın, bu kiralama kararına karşı Ortaca Kaymakamlığı aleyhine Muğla İdare Mahkemesi’ne açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı verildi.

İztuzu’nda yaşayan halk Pazartesi günü (23 Haziran) özel bir şirkete devredilmesine karşı protesto eylemleri gerçekleştirmişti.

İKUP grubunun başını çektiği çevre halkının desteklediği, aralarında yerli ve yabancı turistlerin de bulunduğu 400 kişi, Dalyan Mahallesi’nde bulunan dünyaca ünlü İztuzu Plajı’nda bir araya geldi.

Eylemden kareler:

 

Saat 10.00′da başlayan tepki eyleminde el ele tutuşan 400 kişi insan zinciri oluşturdu. Yaklaşık 15 dakika boyunca insan zincirini sürdüren topluluk, sloganlarla İztuzu Plajı’nın belediyeden alınarak özel bir şirkete verilmesine tepki gösterdi. Ardından grup, şarkı ve türküler söyledi. Köyceğiz İlçesi’nden gelen mehteran takımı gösteri sundu.

 

İztuzu plajında açıklama yapan Dalyan turizm Kültür ve çevre koruma derneği üyesi Murat Demirci İztuzu ile ilgili endişeleri şöyle anlattı: