Seçim afişine sansürle ilgili son ses kaydının ardından CHP’den suç duyurusu

Çarşamba, 26 Şubat 2014 14:34

CHP’ye ait reklam afişinin sansürlendiği iddiası yargıya taşınıyor. Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, “Vatandaş vergisini veriyorsa hükümet de hesap verecek” konulu afişlerinin sansüre uğramasıyla ilgili olarak Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra, buna ilişkin konuşmaları internete düşen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Erdoğan’ın danışmanı Mustafa Varank hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Konuyu Meclis gündemine de taşıyan Oran’ın açıklamasında şunları vurguladı:

BAŞBAKAN’IN TALİMATI
“Sosyal medyada ve internette yer alan ses kayıtlarına göre, Gökçek, Varank’ı aramış, kendisine partimizin İstanbul, Ankara ve İzmir’de afişler yayınlayacağını bildirmiş, bu afişlerin yayınlanmasının engellenmesi noktasında Başbakan’ın bir talimatı olup olmadığını sormuş, daha sonra ikili arasında yapılan görüşmede Varank, Gökçek’e afişlerin yayınlanmaması yönündeki Başbakan’ın talimatını bildirmiştir. Erdoğan eğer Türkiye’de bir suç örgütü arıyorsa önce etrafına bakmalıdır. Yürütme organının Başkanı yani Başyuruten olarak sadece muhalefeti her türlü hukuk dışı yolla izlemiyor, kanunsuz emirlerle muhalefetin millet adına denetim görevini yapmasına da yasak, sansür ve hukuk dışı engellemeler getiriyor. Kendi adamları da onun talimatları doğrultusunda bu kanunsuzluğa, hukuksuzluğa, suçlara, bilerek ve isteyerek alet oluyor. CHP olarak bu hukuksuzluğa imza atan, başta Erdoğan olmak üzere, ilgili şirket, Melih Gökçek ve Mustafa Varank’a yönelik suç duyurusunda bulunacağız. Siyasi partiler arasındaki adil rekabeti bozan, siyasi sebeplerle ayrımcılık yaparak muhalefet partilerinin yasal haklarını hukuka aykırı bir şekilde engellemeye çalışanlar mutlaka yargı önünde hesap verecek.

YSK EL KOYMALI
Aynı zamanda Yüksek Seçim Kurulu da konuya el atmalı, bundan sonra siyasi partiler arasındaki rekabeti engelleyici her türlü tutumun engellenmesi, piyasada tekel konumunda olan bu firmanın bütün siyasi partilere adil ve eşit şartlarda hizmet vermesinin sağlanmasını teminat altına almak zorundadır. İlgili firmanın (Stroer) CEO’su Erdoğan’ın 20 yıldan fazla bir süredir tanıdığı, Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu gün Belediyenin billboard işini alan, daha önce de ‘ilan panolarının yandaş firmalar kollanarak tekelleşme yaratıldığı’ gerekçesiyle Rekabet Kurumu nezdinde bir soruşturmaya tabi olan, halen kamudan ihale almakta olan Murat İlbak’tır. Erdoğan’dan dolaylı veya doğrudan talimat alarak ticari imkânlarını siyasi ayrımcılık yapmak için kullanan bu kişi ve firması sürekli denetlenmek zorundadır.”

İşte o afiş:

CHP Afis