İzmir’de Gezi ikramiyesi krizi

Perşembe, 25 Temmuz 2013 09:28

137468804580846İzmir Emniyeti’ne bağlı başta çevik kuvvet olmak üzere çeşitli birimlerdeki polisler, yaklaşık 45 gün boyunca kentte yaşanan Gezi protestolarıyla ilgili görev üstlendi.

Protestoların sona ermesinin ardından Emniyet Genel Müdürlüğü, il emniyet müdürlüklerine yazı yazarak, protestolarda görev alan personelin kendilerine bildirilmesini, ikramiye verileceğini bildirdi.

İzmir Emniyeti, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yazısına, 8 bin polis için 6 ay ikramiye verilmesi isteğiyle karşılık verdi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise, istekte bulunulan 8 bin personelin 2 bin 500′e, ikramiye istenilen ay sayısının da 4′e düşürülmesini istedi.

Ancak bu durum krize neden oldu. İzmir Emniyeti’nin, polisler arasında ayrımcılık olacağı düşüncesiyle isteğinde geri adım atmadığı, bu nedenle personelin diğer kentlerin aksine ikramiyelerini alamadığı öğrenildi.

Öte yandan Gezi Parkı ikramiyelerinin polislerin hesaplarına yattığı, ikramiyelerden çevik kuvvet ekiplerinin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki daire başkanı, emniyet genel müdürü yardımcıları, müdürler ve personelin de faydalandığı belirtildi.

İl emniyet müdürlüklerinde müdür konumundakilerin de ikramiye aldıkları kaydedilirken, memurların hesaplarına ortalama 1000 lira, emniyet müdürlerinin hesaplarına ise en az 3000 lira yattığı ifade edildi. İkramiye alamayan polislerin bu duruma tepki gösterdikleri ileri sürüldü.