“İzmir’de denizi, raylı sistemi ve karayolunu birbirine entegre edeceğiz”

Pazartesi, 10 Mart 2014 20:41

Google Türkiye ve Dipnot.tv işbirliği ile gerçekleştirilen Seçim Sohbetleri’nin bu haftaki durağı İzmir oldu. İzmir’deki ilk Hangout yayınının konuğu ise AK Parti İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Binali Yıldırım oldu.

İzmir’deki projelerinden de bahseden Yıldırım öncelik olarak kentsel dönüşüm çalışmalarına önem vereceklerini belirtti. İzmir’i köy görüntüsünden kurtaracağız diyen Yıldırım ulaşım imkanlarının kısıtlı olduğunu dile getirdi. Yıldırım, “İzmir’de en önemli konu toplu ulaşım alternatiflerinin yetersizliğidir. İzmir’de raylı sistem karayolu hepsini toplasanız 1,5 milyon yolcuyu bulmuyor. Halbuki İstanbul’da 13 milyon toplu taşıma var. Ankara’da yine nüfusa yakın bir toplu taşıma var. Bunu dikkate aldığınızda acil olarak yapılması gereken raylı sistemin yaygınlaştırılması. Yapılacak diğer önemli işlerden bir tanesi de deniz taşımacılığının bu raylı sistemle entegre edilmesidir. Deniz taşımacılığındaki pay binde 25. Sadece 36 bin İzmirli deniz yolunu kullanıyor. Halbuki Konak’tan Alsancak’tan Balçova’dan İnciraltı’ndan karşıya geçiş sadece üç beş dakika onun yerine saatlerce karayolundan dolaşıp gideceksiniz. Denizi raylı sistemi ve lastik tekerlekli ulaşımı entegre edeceğiz ve ulaşılamayan yer kalmayacak” şeklinde konuştu

Yıldırım ayrıca, “Ticaretin finansın başkenti İstanbul ise siyasetin başkenti Ankara ise kültür sanat ve turizmin başkenti de İzmir olsun istiyoruz. Bunun için de yeni şehir tiyatroları açılacak. Neredeyse hiç yok İzmir’de. Ben bunu büyük eksiklik olarak görüyorum. Bu yüzden ilçeler bazında yeni tiyatroları açmayı planlıyoruz” dedi.