İzlemeniz gereken on Saturday Night Live skeci

Cumartesi, 22 Şubat 2014 10:55

Bu sene 39. Sezonu yayınlanmakta olan Amerikan skeç şovu Saturday Night Live (SNL), şüphesiz ki dünyanın en önemli komedi kurumlarından biri. Jay Leno’nun The Tonight Show programını bırakmasından sonra onun yerine geçen Jimmy Fallon, eski bir SNL oyuncusu. Fallon’ın bıraktığı Late Night programının yeni sunucusu Steh Meyers ise bir ay önceye kadar SNL’in haberlerinin sunucusu ve başyazarıydı. SNL’in ahtapotvari kolları Amerikan popüler kültürünün her yerine ulaşıyor.

Sahnesine basmış pek çok yıldızı, daha sonra rol aldıkları film ve dizilerden tanıyor olsak da, Türkiye’de şimdiye kadar SNL’in kendisini izlemekte zorlanıyorduk. Hiçbir kanal göstermiyordu ve belki de programın nevi şahsına münhasır doğasından ötürü göstermesi de beklenmezdi. Amerika’da HULU adlı video ve program paylaşım sitesiyle anlaşması olduğu için, yayıncı kanal NBC, Youtube da SNL skeçlerinin yayınlanmasına da izin vermiyordu. ABD dışında yaşayan SNL hayranları konuya bir çözüm bulunması için adeta yalvardılar yıllarca.

Geçen ay NBC, en sonunda Youtube’da resmi bir SNL kanalı açtı. Saturday Night Live skeçlerinin büyük bir çoğunluğunu da kanala ekledi. Maalesef klasikleşmiş bazı skeçler yok (mesela Cowbell skeci gibi) ama yine de eskiye nazaran mükemmel bir seçki. İşte bunun için izlemeniz gereken on SNL skecini sizler için seçtik:

10. The Californians

Güney Kaliforniyalıların trafikle olan takıntıları, garip konuşma tarzları ve pembe dizilerin absürt hikayelerinin karışımı olan bu skeç, aktörlerin bir türlü kendilerini tutamamalarıyla da ünlüdür.

9. Samurai Night Fever

1977 tarihli bu skeçte rahmetli John Belushi, uydurma Japonca konuşan Brooklyn’li samurai karakterinin Saturday Night Fever’dan etkilenen bu bölümünde konuk OJ Simpson! Tarih 1977!

8. The Festrunk Brothers

Çekoslovakya’dan New York’a “Yankee” tavlamaya gelen, kırık İngilizceli, azgın kardeşleri Dan Aykroyd ve Steve Martin oynuyor.

7. It’s Pat: Birthday Party

Julia Sweeney’nin cinsiyeti bir türlü belli olmayan androjen karakteri Pat’in doğum gününde arkadaşları yine onun kadın mı erkek mi olduğunu öğrenmeye çalışıyorlar.

6. Celebrity Jeopardy

Türkiye’de zamanında Riziko adıyla yayınlanan Jeopardy yarışma programının ünlülerle yapılan versiyonunda, sunucu Alex Trebek’I her zaman Will Ferrell oynar. Karşısındaysa baş düşmanı ve geceyi Trebek’in annesiyle geçirmeyi kafaya koymuş Sean Connery (Darrell Hammond) vardır.

5. “Schweddy Balls”

Amerikan Ulusal Radyo’sunda geçen ve uygunsuz bir İngilizce kelime oyunu üzerine tasarlanmış bu çok komik skeçin detaylarına girmesem daha iyi. Aynı anlayışla yazılmış Colonel Angus skeçi de çok iyidir:

4. James Brown’s Celebrity Hot Tub Party

Eddie Murphy’nin inanılmaz bir James Brown taklidi yaptığı skeçte şarkıçı, ünlüleri ağırlayacağı jakuzisine girecek mi girmeyecek mi dışında pek fazla bir şey yok. Zaten bundan dolayı klasik.

3. Lazy Sunday

Andy Samberg ve komedi grubu Lonley Island’ın SNL’e gelmesiyle programın çehresi değişti. Grup, yaptıkları kısa filmler ve şarkılarla hem komedi de hem de televizyonda çığır açtı. İld dijital kısa filmleriyse hala en iyilerinden. (Jack Sparrow da müthiştir:

2. Debbie Downer

Normalde skeç komedilerinde kendini tutamayıp gülmek kalitesizlik ve gayri profesyonellik işaretidir. Çoğu zaman da sahtedir bu gülüşmeler. Lyndsay Lohan’ın konuk olduğu Debbie Downer skeçindeyse oyuncular gerçekten de kendilerini tutamıyorlar. Ayrıca skeç de çok komik.

1. Mister Robinson’s Neighbourhood

Şüphesiz ki Saturday Night Live’dan çıkan en büyük ve en başarılı yıldız Eddie Murphy oldu. 1980’lerden sonar filmlerindeki kalite yere çakılsa da adamın bir komedi dehası olduğu bariz. Amerikan çocuklarına burjuva dersler veren, 1950’lerden fırlama Mr Rogers’I, işini bilen, karanlık geçmişli ve en önemlisi zenci olarak oynadığı skeçleri ile Eddie Murphy sadece Amerikalılar’ın ırkçılıkla olan sorunlarının üstüne gitmedi. Bir klasik yarattı.

Ali Arıkan (@aliarikan)