“İyi bir şey yapayım derken diğer tarafı aşırıya kaçırıyor”

Cumartesi, 9 Kasım 2013 12:33

Kapak_v (1)AKP seçmeni ve AKP seçmeni olmayan ancak Başbakan’ın tarifiyle “muhafazakar” üniversite gençliği, bu konuda ne düşünüyor sorusuna cevap bulmak demeyelim ama bir fikir edinmek için onlarca ”kızlı-erkekli bir arada çay içen muhafazakar” öğrenci ile röportajlar yaptığımda, ilk kez bir konuda Sayın Başbakanın açıklamasının tasvip edilmediğini gördüm.

Şöyle ki kürtaj, içki düzenlemesi ve gerekse Gezi olayları meselelerinde yaptığımız sohbet ve röportajlarda “muhafazakar” gençler, Başbakan’ın üslubunu sorunlu görmekle birlikte, yapılan düzenlemelerin ve yaklaşımın kamu açısından yararlı olduğunu düşünürlerken, bu açıklamanın ne kamu faydası açısından bir yarar getireceğini, ne de İslam kültürü ve hukuku açısından “kızlı-erkekli” ilişkilerin bu şekilde düzenlenemeyeceği konusunda ciddi itirazlar geliştiriyorlar.

Mesela İsmail Ağa cemaatinden üniversiteli bir genç düşüncesini şöyle zikrediyor:
“Ben bu açıklamanın dini hassasiyetlere zarar verdiğini düşünüyorum. Şöyle ki Müslüman erdemli olacak, kendisi zaten kötü bir iş yapmayı düşünmeyecek, bunu birisinin zoruyla yapmayacak. Sınava girmeden geçmekle, sınava girip geçmek aynı olamaz herhalde.

Siyasi ve toplumsal bakacak olursak da, insanlar böylelikle daha çok zinaya daha çok içkiye başlıyor. İyi bir şey yapayım derken diğer tarafı daha da aşırıya kaçıracak bir duruş gibi geliyor. İşin içinde başka işler varsa bilemem ama benim görüşüm böyle.”

Ali Mendillioğlu’nun bu çarpıcı yazısının devamı Dipnot Tablet dergide…

iPad’inize ücretsiz indirmek için;

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ

Android tabanlı tabletinize ücretsiz indirmek için;

https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.dipnot.dergi&hl=tr