İyi Bir Adamın Öyküsü: Danny Collins

Pazartesi, 6 Nisan 2015 13:29

Normal bir hayat süren biz ölümlülere modern ilahi uğraşlar, asırlar önceden kalan kutsal yazıtlardaki hikâyeler kadar gerçeküstü gelir. Mesela astronotluk… Yerçekimine karşı gelip, dünyayı terk eden topu topu beş yüz kişinin uzayda yaptıkları. Veya Stephen Hawking ya da Albert Einstein gibi biyolojik olarak aynı türe mensup olduğumuz dehaların kuramları, türevleri. Ve aynı şekilde, dış görünümüyle bize benzeyen ama aslında başka bir boyutta var olan rock yıldızlarının hayatları. “Hayal etmemizi” buyurmuştu John Lennon, rock yıldızı olmayı hayal etmek bile imkânsız.

Danny Collins, her şeyden önce kıvırmadan şunu teslim ediyor: Çökmüş, sönmüş, bezmiş bir rock yıldızı olmak bile biz ölümlülerinki gibi normal bir hayat yaşamaktan çok daha iyi. Hatta bu bir karşılaştırma bile değil. Burada olduğu gibi Al Pacino’nun başrolü üstlendiği başka bir filmde denildiği gibi: Cennette köle olmaktansa, cehennemde hükümdar olmak daha iyidir. Normalde bu gibi filmlerin konusu her zaman aynıdır aslında. Yıllar boyu yanlış yolda tökezleyerek giden soytarı doğru yola çıkıp bilgeliğe ulaşır. Danny Collins ise böyle saçma ama kolay bir seçimle yetinmek bir tarafa dursun, çok daha karmaşık ama gerçeği içeren bir rotayı tercih ediyor. Kör kör gözüm parmağına detaylar içerse de özünde çok iyi bir film bu.

Filmin özünde iyi olması aslında bir anlamda metin üstü bir yorum gibi kabul edilebilir. Çünkü filme ismini veren yaşlı rock yıldızı Danny Collins (Pacino) de dışardan rezil bir mahlûkat olmasına rağmen özünde çok iyi bir insan. Zaten filmin ana fikri de bu. Bir insanda iyilik varsa, ne kadar derinde olursa olsun, ne kadar az olursa olsun, o iyilik her şeyden önemlidir. İnanırsınız, inanmazsınız ama bunun güzel bir felsefe olduğunu kabul etmeniz lazım (Şahsen ben bu felsefeye inanırım.)

Hazırlayan: ALİ ARIKAN

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 211. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play

 

Tags