İTÜ mezuniyet töreninde Gezi protestosu

Salı, 9 Temmuz 2013 09:49

fft64_mf1537082 (1)İTÜ mezuniyet töreninde Gezi Parkı olaylarına destek veren grupla karşıt görüşlü gruplar arasında gerginlik çıktı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 2012-2013 Akedemik Yılı Lisans Mezuniyet ve Diploma Töreni İTÜ Ayazağa Yerleşkesi’nde bulunan stadyumda yapıldı.

Öğrenciler, tartan pistte yapılan tören yürüyüşü sırasında Gezi Parkı eylemlerine destek veren pankartlar açarak “Bu daha başlangıç mücadeleye devam, “Her yer Taksim her yer direniş sloganları attılar. Protestolara, öğrencilerin aileleri ve öğretim üyeleri de alkışlarıyla destek verdiler. Öğrenciler, İTÜ Rektörü Prof.Dr. Mehmet Karaca’nın kürsüde konuştuğu sırada ise sırtlarını dönerek rektörü protesto ettiler.

“KİMSEYİ ÖTEKİLEŞTİRMEYİN”
Mezuniyet töreninden duyduğu memnuniyeti dile getiren İTÜ Rektörü Prof.Dr. Mehmet Karaca ise, “Kimseyi yabancılaştırmayın. Ötekileştirmeyin. Dışlamayın. Çünkü siz üniversite mezunusunuz. Eleştirel düşünün. Yolunuz açık olsun” diye konuştu.

KARŞIT GRUP ÖĞRENCİLERİ PROTESTO ETTİ
“Polise uzanan eller kırılsın” solaganı atan bir grup, tören alanın dışında öğrencileri protesto etti. Tel örgünün iki tarafında kısa süreli gerginlik yaşandı.

İTÜ, 240′ncı mezuniyet yılında, 12 fakülteden toplam 2411 öğrencisini mezun etti.