“İşyerlerinde hekim ve uzman zorunluluğu esnafa külfet getiriyor”

Çarşamba, 29 Ocak 2014 16:42

6331 Sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu 1 Şubat’ta uygulanmaya başlıyor. Kanun çerçevesinde “tehlikeli” sınıfına giren berber, kuaför ve kasap gibi küçük işyerleri, bir hekim ve iş güvenliği uzmanı ile anlaşma yapma zorunluluğu getiriliyor. Düzenleme her ne kadar olumlu bir adım olsa da esnafa külfet de yüklüyor.

Bakanlıktan yetkili doktor ve iş güvenliği uzmanı çalıştıran “Ortak Sağlık Güvenlik Şirketleri” işyerlerinden aylık ücret olarak en düşük 250-300 Tl ücret talep ediyor. Bu anlaşmaları yapmayan işyerleri ise 1 Şubat’tan sonra yakalandıkları taktirde 1 işçi için 5 bin lira ceza ödemek zorunda kalabiliyor.

DSC0653720 Ocak 2012 yılında kabul edilen ve 1 Şubat’ta uygulanacak yasaya meslek odalarından da büyük tepki var. İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz, yasanın hazırlanışında abartı olduğunu belirterek “tehlikeli” sınıfındaki meslek gruplarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.Yılmaz, “Bir berber tehlikeli sınıfına sokuluyor. Gerekçe “çalışanın ayağına kablo takılıp düşebilir” şeklinde. Bugüne kadar berber yanında çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konusunda ne gibi sıkıntılar doğduğu konusunda örnek bile yok. Gelir seviyesi en düşük olan berber esnafına aylık 200-250 lira külfet getirilmesini şimdilik erken buluyoruz. Çünkü bir berber, bir kasap Bağkur primini ödeyemezken bu yük esnafımızı sıkıntıya sokacak” şeklinde konuştu.

Bu yeni uygulamada devletin katkısı olması gerektiğini belirten Faik Yılmaz, “Şu anda devlet desteği çalışanın maaşının yüzde 1.4’ü oranında. Yani bin lira maaşı olan işçi için devlet 14 lira destek verecek. Oysa işyeri, bir işçi için aylık 250-300 lira ödeme külfeti altına giriyor. Burada devletin 14 lira desteğinin sözü olmaz.Yani devletin desteği devede kulak anlamına geliyor” dedi.

Esnafın her çalışan için aylık 390 lira SGK primi ödediğine dikkat çeken Faik Yılmaz, bir defa bu yasanın uygulanmasından önce küçük esnafın üzerindeki maliyet yükünün azaltılması gerektiğini söyledi. Yılmaz şunları söyledi, “Mesela 390 liralık SGK prim yükü küçük esnaf için bu yasayı desteklemek amacıyla 200 liraya düşürülse. Hem yasa uygulanır, hem de istihdam daha da artar. Eğer yasa bu şekliyle uygulanırsa esnaf bu külfetten kurtulmak için yanında çalıştırdığı elemanı işten çıkaracak. O zamanda yasa devletin istihdam politikasına ters düşecek. O bakımdan bir şeyi yaparken bir başka şeyi yıkmamak gerekir.”

İstanbul’da odaya kayıtlı ve kayıtsız 10 binden fazla berberin, yine 10 binin üzerinde kuaförün ve 3 binin üzerinde de kasabın faaliyette bulunduğunu belirten Faik Yılmaz, bu kadar işyeri için hekim ve iş güvenliği uzmanı bulmanında zor olduğunu söyledi. Mevcut hekim ve iş güvenliği uzmanının büyük işyerleri ve sanayi kuruluşlarıyla sözleşme yaptığını belirten Yılmaz, bu konuda rakamsal veriler elde edilmeden yasanın uygulamaya geçirilmesinin ayrı bir handikapa yol açacağını dile getirdi.

Türkiye genelindeki rakamlara bakıldığında 60 binden fazla berber, 50 bini aşkın kuaför ve yine 30 binden fazla kasap esnafı bu yasa yüzünden önemli bir külfetle karşı karşıya kalmış oldu.