İsyan mı, Protesto mu? Ferguson’da Neler Oluyor?

Pazartesi, 25 Ağustos 2014 10:03

Ferguson’da 18 yaşındaki siyahi gencin üstelik silahsız olmasına rağmen polis tarafından 6 kurşunla öldürülmesiyle başlayan olaylar Amerika’yı karıştırdı. Ferguson Protesto mu İsyan mı? Aydoğan Vatandaş’ın kaleminden Dipnot Tablet 179. sayıda…

İsyan mı, Protesto mu? Ferguson’da Neler Oluyor?

Ferguson’da 18 yaşındaki siyahi gencin üstelik silahsız olmasına rağmen polis tarafından 6 kurşunla öldürülmesiyle başlayan olaylar, Amerikan halkını belki de hiç hatırlamak istemediği ama bir taraftan da hemen yanıbaşında durduğunu bildiği siyahların beyazlar tarafından tabi tutulduğu o kötü muamelelerin egemen olduğu zamanlara götürdü.

Ferguson nüfusun yüzde 67’sinin siyahlardan oluştuğu bir şehir, buna rağmen, beyazlar tarafından yönetiliyor. Belediye Başkanı beyaz, Polis şefi beyaz. Polis gücünün yüzde 94’ü beyaz.

Amerikanın saygın araştırma kuruluşlarından Pew Research’ün14-17 Ağustos tarihleri arasında 1000 yetişkinle yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların yüzde 44’ü olayın ırka ilişkin bir konu olduğunu ve daha fazla tartışılması gerektiğini belirtirken; siyahların yüzde 80’i konuyu bir ırk meselesi olarak gördüğünü ortaya çıkardı.

10Araştırma, olayla ilgili soruşturmaların güvenilirliği konusunda ırksal bir bölünme olduğunu da ortaya koyuyor. Beyazların, yüzde 52’si soruşturmanın adil bir şekilde yürüyeceğine inanırken, siyahlarda bu oran yüzde 18. Bununla birlikte siyahların yüzde 76’sı soruşturmadan çok az, yüzde 45’i ise hiç umudunun olmadığını belirtti.

Polisin davranışı konusunda Demokrat ve Cumhuriyetçiler’de de ciddi görüş ayrılıkları mevcut. Cumhuriyetçiler’in yüzde 43’ü polisin davranışını doğru bulurken, sadece yüzde 20’si aşırıya kaçıldığını düşünüyor. Demokratlar’da ise bu durum neredeyse tam tersi. Demokratlar’ın yüzde 56’sı polisin aşırıya kaçtığını, yüzde 21’i ise polisin doğru yaptığını düşünüyor. Cumhuriyetçiler’in yüzde 65’i soruşturmaya güvenirken, bu oran Demokratlar’da sadece yüzde 38.

Dolayısıyla Ferguson olayları Amerikan toplumundaki bölünmüşlüğe karşılık geliyor.

Türkiye’de bir takım medya organları Amerikan medyasının söz konusu olayları görmezden geldiğini yazdı. Bu iddia gerçekleri yansıtmıyor. Olayların başladığı günden bu yana, Amerikan medyası tamamen bu konuya odaklanmış durumda. Amerikan medyası ve habercilik anlayışı bu tür olayları ‘show business’ mantığıyla verir ve fırsatları asla kaçırmaz. Dolayısıyla Amerikan medyası için Ferguson olayları haftalarca kullanılabilecek bir malzeme gibidir.

Tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play