İsviçre’den alaycı karikatür

Perşembe, 21 Mart 2013 12:17

fileİsviçre’nin Le Matin gazetesi, Valais kantonu Emniyet Müdürü Christian Varona’nın Türkiye’de aldığı cezayı alaycı bir karikatürle verdi.

Valais kantonu Emniyet Müdürü Christian Varona geçtiğimiz yıl Antalya hava limanından ayrılırken Türk gümrük memurları tarafından durdurularak çantası aranmış ve içinde tarihi eser bulunmuştu.

Varano bu yüzden alanda tutuklanmış ve hakim önüne çıkarılmıştı.

Hakim Varonu tutuksuz yargılanmak üzere kefaletle serbest bırakmıştı. Son celsesi geçtiğimiz gün Antalya adliyesinde yapılmış, Varano 1 yıl 15 gün hapis ve bütün mahkeme masraflarını ödemeye mahkum edilmişti.

Mahkeme süresince Varano’nun iyi hal durumu gözönünde tutularak, 5 yıl içinde aynı suçu işlemesi halinde alacağı cezaya bu cezasının da ekleneceğini belirtilerek verilen bu ceza ertelemişti.

Bunun üzerine İsviçre’nin ‘Le Matinö gazetesi haberin altında yayınladığı bir karikatür ile alınan bu kararı alaycı bir şekilde okurlarına duyurdu.

Karikatürün başlığında “Varano: Türkiye’de 5 yıl imtihana tabii tutuldum. Avukat: “Türkiye’de taş toplamadan durabilecek misin?” ifadeleri yer alıyor.