İstiklal’de müdahale

Cumartesi, 31 Mayıs 2014 20:46

Gezi olaylarının birinci yıldönümü nedeniyle polis Taksim Meydanı ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Taksim Meydanı’na çıkan yollar polis tarafından kapatıldı. Taksim Meydanı polis helikopterli destekle de kontrol ediliyor. Uluslararası haber ajansları müdahale anından fotoğrafları tüm dünyaya geçti.

Öte yandan İstiklal Caddesi’nde toplanıp Taksim Meydanı’na çıkmak isteyen gruba polis gazlı müdahalede bulundu. İstiklal Caddesi girişindeki gazdan Taksim Meydanı’ndaki vatandaşlar da etkilendi. İstiklal Caddesi’nde gözaltına alınan vatandaşlar polis eşliğinde Taksim Meydanı’nda bulunan otobüslere getirildi.

POLİS CHP MİLLETVEKİLLERİNİN BULUNDUĞU GRUBUN YOLUNU KESTİ

İstiklal Caddesi’ndeki TMMOB binasında biraraya gelen Taksim Dayanışması üyeleri Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. Ancak aralarında CHP milletvekilleri Hüseyin Aygün ve Mahmut Tanal’ın da bulunduğu grubun yolu, barikat kuran polis tarafından kesildi.

Grup üyeleri yürümekte ısrar etti. Bunun üzerine polis, “Lütfen dağılın. Sayın milletvekilleri, hastalar ve çocuklar, lütfen güvenli bir alanan alın. Yasa dışı eylem yapan gruba sesleniyorum lütfen dağılın. Dağılmadığınız takdirde zor kullanılarak dağıtılacaksınız” dedi.

Birkaç dakika sonra polisin müdahalesi başladı. Gaz bombası ile tazyikli su ile yapılan müdahale sırasında gözaltına alınanlar oldu.

Eylemciler, Galatarasay Meydanı’na doğru kaçtı.

DOLAPDERE’DE DE MÜDAHALE VAR
Öte yandan Taksim’e çıkmaya çalışan yaklaşık 50 kişilik bir gösterici grubuna polis Dolapdere, Piyalepaşa bulvarı üzerinde müdahale etti. Göstericiler havai fişek, polis de göz bombası kullandı. Göstericiler dağıldı.

BEŞİKTAŞ’TA YÜRÜYÜŞ BAŞLADI

Beşiktaş’ta Çarşı qarkartları taşıyan bir grup Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. Beşiktaş’tan Çarşı pankartları ile yürüyen gruba müdahale olmadı.

GAZİ MAHALLESİ’NDE GERGİNLİK

Sultangazi Gazi Mahallesi’nde de toplanarak Taksim’e yürümek isteyen gruba polis müdahale etti. TEM Otoyolu’na çıkmak isteyen gruba polis, biber gazı ve TOMA’dan sıkılan tazyikli su ile müdahale etti. Müdahale sırasında suyu biten TOMA’ya itfaiye aracından takviye yapıldı. Eylemciler ile polis arasındaki olaylar devam ediyor.