İşte polisin öğrenci evlerine girebileceği durumlar?

Çarşamba, 6 Kasım 2013 10:44

Resim_1298189917.jpg16f8d5bdf2f3103eb608508739eaa580Başbakan Erdoğan’ın Finlandiya’ya gitmeden önce yaptığı konuşma öğrenci evleri konusunda ne kadar ciddi olduğunu ortaya koydu. Başbakan’ın “şikayetler geliyor, düzenleme yapacağız” açıklaması akla polisin hangi hallerde evlere girebileceğini getirdi.

Vatan gazetesinin haberine göre; bu konuda nasıl bir düzenleme yapılacağı ile ilgili Ak Partili yöneticiler Kabahatler Kanunu ile Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu’nu işaret etti. Parti yöneticileri “Amaç cezalandırma ve bir yaptırım uygulama değil. Daha ziyade ileride toplumsal sorunlara yol açabilecek bir durumu engellemeye yönelik. Bu durumdaki evler tespit edilerek, öğrencilerin ailelerine durumun haber verilmesi söz konusu olabilir. Bu durumda karar ailenin olur” dediler. AK Partililer gürültü ya da huzur bozma gibi bir şikayet söz konusu olursa da belediye zabıtası ya da kolluğun meskene gidebileceğini söyledi.

Ceza Hukukçusu Yılmaz Yazıcıoğlu ise kolluk kuvvetinin üç şartla bir eve girebileceğini söyledi:

- Evde suç işleniyorsa, kolluk kuvveti o suçu (ağır cezalık olmak şartı ile) önlemek için o eve girebilir.

- Izdırar (zorunluluk) hali ve meşru müdafa şartları var ise yine kolluk kuvveti o eve girebilir. Bir kişinin hayatını kurtarmak ya da çok ağır bir tehlikeyi (yangın,patlama)önlemek gibi.

- Evdekilerden bir tanesi yardım isterse kolluk gücü o eve girebilir.

Kabahatlar Kanunu’ndaki hiç bir hüküm için kolluk konuta giremez. Bir konuta girilmesi özel hayatın korunması anayasa korunması altındadır. Hukuka uygun bir hakim kararı olmadan kolluk bir kişinin özel hayatına müdahele edemez.