İşte Gezi’nin verdiği maddi zarar! Hüseyin Çelik açıkladı

Çarşamba, 19 Haziran 2013 16:38

AKP-hükümeti-sözcüsü-Hüseyin-ÇelikAk Parti Hükümet Sözcüsü Hüseyin Çelik açıklama yaptı.

İşte satır başları:

AK Parti plebisitin arkasında olduğunu teyit etti. Gezi olayları ile ilgili olarak devletin, güvenlik güçlerinin çağrılar sağduyu ile karşılanmıştır. Tencere tava, korna çalmalar devam eden eylemler var. Elbette barışçıl ve demokratik eylemlere şapka çıkartırız. İnsanlar gösteri yapabilir, sesini yükseltebilir ancak başkasını rahatsız etmeden. Üniversite çocuklarını sınava girecek çocukları rahatsız edecek gibi tencere tava çalınmamalı. Vatandaşın bize desteği de karşı olması da demokratik tavırdır. İyi niyetli, sempati uyandıran çıkışla başlayan olaylar Türkiye’de hepimizi üzen bir hal aldı.

291 işyeri, 271 özel araç yakılmış parçalanmış, 116 polis otosu, 41 ambulans tahrip edilmiştir, 14 parti binası tahrip edilmiş. 13′ü AK Parti’ye 1′i CHP’ye aittir. 140 trilyon zarar vardır. Herkes normal koşuya katılır AK Parti’nin ki engebeli koşudur. Ak Parti olarak birçok badire atlattık. Hiçbir zaman başımızı öne eymedik.Demokrasilerde çözüm halktadır, sandıktadır. Halk AK Parti’ye karşıdır diyenler gördüler. Kazlıçeşme’de cumhuriyet tarihimizin en büyük mitingi yapıldı. Tek insanın burnu kanamadı. Bu mitingler serisi devam edecek. MErsin, Erzurum, Kayser, Samsun’la mitingler devam edecek.

SOSYAL MEDYA

Ak Parti’den kimse herhangi bir yasak beklemesin. Sosyal medya ile ilgili olarak kanunlarda eksikliği hissedilen düzenlemeler yapmaktır. Bundan ibarettir. Sosyal medya karşıtı bir tutum içerisinde değiliz.

TÜRKİYE AB İLİŞKİLERİ

Avrupa Birliği cephesinden gelen açıklamalar moral bozmamalıdır. Masayı deviren biz olmayacağız. Sürecin sonucunda bizi almak istemezlerse kendileri bilir.Biz AB’ye cennet ve cinnet boyutunda bakmadık. Bir uluslararası standat bizim bu konudaki motivasyonumuzu arttırmıştır. Biz Avrupa Birliği’ne tem üye olmak istiyoruz.

DÖVİZDEKİ HAREKETLENMELER

Son günlerde dövizdeki hareketlenmeleri Gezi olayları ile izah edilecek şeyler değil. Bunun negatif etkisi olmuştur ama küçük boyuttadır. 79 yıllık tarih boyunca Türkiye’ye doğrudan gelen yabancı yatırım 19 milyar dolardır. Ak Parti iktidarındaki sermaye 120 milyar dolardır.

DURAN ADAM

İster duran ister yürüyen ister alkışlayan yeter ki adam gibi eylem yapalım. Türkiye’de herkes düşüncesini ifade etsin. Kamu düzenini bozmadıkça sorun yok. Kendi talebini ortaya koyarken diğer insanların haklarını engellemesin. Kim durmuş kim yürümüş buna kimse takılmaz.

Büyükelçi ilk kez Ak Parti genel Merkez’e gelmiyor. Biz Amerikayla müttefik olan ülkeyiz. Esasen bu seyahatin sonunda bazıları rahatsız oldu. Türk demokrasisine güvendiğini söyledi. Dost ülke olduğumuzu söylüyor. Büyükelçi ile çatışma durumumuz yok. bu önceden ayarlanmış bir randevuydu. Kendisi ile paylaşılan konular sizlerle paylaşılan meselelerdir.

AK PARTİ MİTİNGİNDE MHP BAYRAKLARI

Sayın Bahçeli’ye aklım ermiyor. Biz birbirimizin kongresine gidiyoruz. Diyelim bizim kalabalık toplayamamak MHP’nin getirdiği kalabalığa muhtaç olmadığımızı iyi bilirler. Siyasi nezaketin içinde bu var. Size gelmiş misafir.