İşte Gezi Parkı toplantısından çıkan sonuç: REFERANDUM!

Çarşamba, 12 Haziran 2013 21:36

130606-akparti.hlargeBaşbakan Erdoğan’ın Gezi Parkı heyeti ve sanatçılarla yaptığı görüşme sona erdi. Hüseyin Çelik açıklama yaptı.

Başbakan Erdoğan’ın, 11 kişilik ‘Gezi Heyeti’yle gerçekleştirdiği toplantı sonrası yapılan açıklamada, Topçu Kışlası için referandum yapılabileceği belirtildi.

Eylemcilere de net mesaj çıktı. Çelik, hükümetin eylemlerin uzun süre daha sürmesine müsaade etmeyeceğini vurguladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı temsilcilerini AK Parti Genel Merkezi’nde kabul etti.

Başbakan Erdoğan’ın AK Parti Genel Merkezi’nde Gezi Parkı temsilcileri ile gerçekleştirdiği görüşme 4 saat 45 dakika sürdü. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, görüşmeye ilişkin basına açıklaması yaptı.

Çelik’in konuşmasının satırbaşları şöyle:

Türkiye’nin gündeminden tatsız olayı çıkarmak için gayret sarf ediliyor. Yetkililer bu meselenin ağız tadıyla halledilmesini arzu ediyor.

Yaklaşık 4.5-5 saat süren bir toplantı yapıldı. Bu insanlar Gezi Parkı eylemlerine katılan destekelyen insanlardır. Farklı kesimlerden 11 kişi süre sınırlaması olmaksızın gözlemlerini aktarmışlardır.

Heyet Gezi Parkı’ndaki insanların ağaç ve çevre duyarlılığı olan, politize olmayan insanlar olduğunu belirtiyorlar. Gayet düzeyli karşılıklı bilgi alış verişine dayanan bir toplantı yapıldı.

Sayın Başbakan “halkımızla siyaset yaptığımızı, ne yaptıysak halkımız için yaptığımızı” ifade etti.

Orantısız güç kullanan ihmali olan polis teşkilatı içindeki insanların gerekli cezaları alacağını ifade etti. Barışçıl eylem yapan insanların yanında olacağımızı ifade etti.

Bundan sonra bir kez daha söylüyorum, Başbakanımız adına söylüyorum. Makul taleplerini bize iletmek isteyenlere kapımız her zaman açıktır. Yeter ki işin içine şiddet girmesin. Bu işler düşmanlarımızı sevindirmekten öteye gitmiyor.

Biz uzun iştişareler sonucu bu projeleri ortaya koyduk. Bazıları gelecek seçime kadar bu projeleri yatıralım diyor. Biz bu talebi makul görmüyoruz. Çünkü İstanbul’un kaybedecek vakti yok. Bu nedenle referandum seçeneğini gündeme getirebiliriz.

BU toplantıdan çıkan somut sonuç şudur; biz bunu İstanbul halkına soracağız. Yapılsın mı istiyorsunuz, yapılmasın mı istiyorsunuz. Demokrasilerde halkın iradesi ön plandadır.”

‘KIYAMETE KADAR SÜRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ’

Çelik, Gezi Parkı direnişçilerine de uyarı da bulundu. Eylemcilerin parkı boşaltmasını beklediklerini söyleyen Çelik, “Gezi Parkı’nda bu eylemin kıyamete kadar sürdürülmesi hükümet tarafından kabul edilmeyecektir” diye konuştu.