İşte dünyanın en güzel yüzü! Kim bilir belki benziyor olabilirsiniz

Pazartesi, 30 Mart 2015 16:47

Bilim dünyası dünyanın en güzel yüzlerini paylaştı. Ortaya, gerçek hayatta İngiliz modeller Kendall Jenner ve David Gandy’yi andıran yüzler çıktı…

İngiltere ’deki Kent Üniversitesi’den uzmanlar polisin kriminal suçlu teşhisi için kullandığı özel bir bilgisayar programından faydalanarak dünyanın en güzel kadın ve erkek yüzlerini oluşturdu. İki ay süren proje için dudakların kalınlığı, burun uzunluğu ve genişliği, alındaki çizgiler gibi detaylar göz önüne alındı.

201503301512_Başlıksız-2Çalışmanın sonucuna göre İngilizler model David Gandy ve oyuncu Natalie Portman’ı en yakışıklı/en güzel ünlü kategorisine oturtuyor. Dr Solomon çalışmanın, kadınlarla erkeklerin güzellik algılarının arasındaki farkı da gösterdiğine dikkat çekiyor: “Söz konusu olan erkek yüzünün güzelliği olunca kadınların erkeklerden daha feminen yüzler çizdiklerini gördük. Kadınlara göre ince yüzlü, dolgun dudaklı, traşlı erkek yüzleri daha çekici. Erkeklerin ‘güzel erkek yüzü’ tanımıysa çok daha maskülendi. Öte yandan kadınların oluşturduğu ‘güzel kadın yüzü’, erkek katılımcıların yarattığı kadın yüzlerinden daha seksiydi. Kadınlar daha dolgun dudaklar, daha zayıf yüz, büyük gözler, yüksek elmacık kemikleri çizmeyi tercih etti.”

Kaynak: Radikal