İşte Boston Saldırısı’nın zanlıları

Cuma, 19 Nisan 2013 15:52

ttttttttttttttMassachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün kampüsünde bir polisi öldürdükten sonra Boston kent merkezine 10 dakika uzaklıktaki Watertown kasabasında güvenlik güçleriyle çatışmaya giren şüphelilerin kardeş oldukları ortaya çıktı.

Kardeşlerden büyük olanı çatışmada ölürken, ismi Dzhokhar A. Tsarnaev olan saldırgan polis tarafından halen aranıyor.

19 yaşındaki Dzhokhar Tsarnaev’in Rusya, 26 yaşındaki ağabeyi Tamerlan Tsarnaev’in ise Kırgizistan doğumlu olduğunu ailesinin Dağıstan’a göç ettiği belirtildi.

1999-2001 yılları arası Dağıstan’da okuduğu öğrenilen Tsarnaev’in, 2011′de burs kazandığı ve Cambridge Rindge & Latin School mezunu olduğu da verilen diğer bilgiler arasında…

Tsarnaev’in, Rusya’nın Facebook’u olarak bilinen “Vkontakte” sitesindeki sayfasına bakıldığında yaşadığı şehri Boston, dini inancını ise Müslüman olarak seçtiği görülüyor. Siteye en son girişi cep telefonundan saat 04.04’te yaptığı anlaşılıyor.

Ağabey Tamerlan Tsarnaev’in ise 26 yaşında bir boksör.

Geçtiğimiz yıl fotoğrafçı Johannes Hirn’e bir röportaj ve fotoğraf veren Tamerlan, “Bir tane bile Amerikan arkadaşım yok, onları anlamıyorum” demiş.

Tsarnaev’in aslen Çeçenistanlı olduğu ama 2007 yılında ABD’de yasal ikametgah aldığı da edinilen diğer bilgiler arasında.