Üç büyükşehirde kadın belediye başkanları

Pazartesi, 31 Mart 2014 14:19

Türkiye’de ilk kez 3 büyükşehrin belediye başkanlığı koltuğuna 3 kadın oturdu.

AK Parti’nin önemli isimlerinden Fatma Şahin:

Partide kadın kolları genel başkanlığı yaptı. Yerel seçimde belediye başkanlığı için yarışa girmeden önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanıydı.

Kadın, aile ve şiddet konusunda kemikleşmiş sorunlara çözüm için çeşitli projelere imza attı.

Uzun süre gündemde kalan, “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine İlişkin Kkanun” onun Bakanlığı döneminde yürürlüğe girdi. Ve Fatma Şahin, o bakanlık koltuğundan yerel seçim için ayrıldı. Memleketi Gaziantep’ten yarışa katıldı.

Fatma Şahin’in, Ankara’da görev yaptığı sırada dahi bir ayağı hep Gaziantep’teydi.

Seçmenleriyle teması hiç kesilmedi. Ve yüzde 50′nin üzerinde oy oranıyla büyükşehir belediyesine başkan seçildi.

Diyarbakır-Gültan Kışanak:

Yüzde 40 kadın kotasını uygulayan BDP ise, kalesi Diyarbakır’daki seçim yarışını, parti yönetiminden bir kadınla Gültan Kışanak’la kazandı.

Elazığ doğumlu olması, Kürtçe bilmemesi eleştirilse de BDP’nin Eş Başkanı Kışanak, kadın hareketinin de önemli isimlerinden.

Diyarbakır’lı değil ama Diyarbakır halkı onu çok iyi tanıyor. Çünkü 5 yıl Bağlar Belediyesi’nin sosyal proje danışmanlığını yaptı.

Kentin ilçelerini köylerini sokaklarını adım adım dolaştı. Karşılığını da aldı. Yüzde 50′nin üzerinde oy alarak. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin başkanı oldu.

Şimdi Gültan Kışanak’ın öncelikli hedefi, kentte kadın ve çocuklar için sosyal projelerini hayata geçirmek. Kışanak, belediye başkanlığı görevini KCK davası nedeniyle 3 yıl 3 ay hapis yatan Kürt siyasetçi Fırat Anlı’yla birlikte yürütecek. Eş Başkan Anlı, fiili olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi başkanvekilli olacak.

Aydın-Özlem Çerçioğlu

Kısa bir süre önce büyükşehir olan Aydın’ın CHP’li Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, bu seçimde de koltuğunu kaybetmedi.

İlk sandıklardan beri önde olan Çerçioğlu, sayım ilerledikçe arayı açtı. Ve bu kez Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı unvanını aldı.