İşte A Milliler’in devirdiği Estonya’nın sıradışı hikayesi: Şarkı devrimi!

Pazar, 13 Ekim 2013 13:19

Estonya’yı nasıl bilirdiniz?
Baltık, uzak, güzel kızlar, Şarkı Devrimi..
Ne Şarkı Devrimi mi ne?
Bi dakika Estonya’nın nerede olduğunu biliyoruz değil mi?
Hani kıtanın ucu tam bitmek üzereyken konuşlanmış, post-sovyetlerin minik ülkeciklerinden biri. Zaten ne çıkarsa bu uzak ve mağrur memleketlerden çıkmıyor mu? Adamlar kararlı, şık ve orginal.
Bir ülkeyi bu kadar bastırırsanız ya iyice pisliğe batar ya da bi güzel zıplar.
Adamlar zıplamış.
Bugününü anlatmadan önce biraz dünü ele almada yarar var; en karakteristik ve şahane dönümlerinden biri, bir kere “Şarkı Devrim”leri.

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Neredeyse ütopik bir hayal olarak devrimin kanla, baskıyla değil; şarkıyla yapıldığı, hümanizmanın yeryüzünden ayrılıp, bulutlara değdiği bir 1988 yılı. Devrim, 1987’den, 1991’e kadar Sovyetler Birliğinin yasakladığı şarkıları önceleri korka korka, sonra binlerce kişinin elele, bağıra bağıra söylemesine evrilen bir olaya dönüştü. Sovyet Tanklarına karşı, kendilerini, memleketlerini ve özgürlüklerini korumak için 300.000’den fazla insan eline hiç silah almayı düşünmeden, sadece yanındakinin elini tutup, şarkı söyleyerek bir kültürün nasıl bir milleti koruduğunu gösterdiler.

Pek tabi ki, böyle naifçe ve inançla kurulan bir ülke kendi duruşunu da getirir gelirken. 1990’lar kapitalizm klişelerine saplanmadan; Coca Cola ile Levi’s görgüsüzlüğüne takılmadan yavaşça akmışlar uzunca yıllardır dokunamadıklarına. Öyle ki 2013′e geldiğimizde, Estonya hakkında The Economist’te yazılan şahane övgüler okuyoruz.
Peki ama soru şu; miniminnacık bir ülke, 20 senede, kendini nasıl zamanın ilerisine attı?

Nazlıcan Yöney’in yazısı Dipnot Tablet Dergi’nin 133. sayısında… Hemen ücretsiz indirin!

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ