İstanbul’un En Bohem Mekanları

Perşembe, 19 Mart 2015 13:57

“İstanbul’da bohem şahısların gittiği mekanlar” deyince aklımızda belli başlı semtler hemen belirir; Cihangir, Karaköy, Galata, Çukurcuma…

Bu semtlerde hangi mekana gitsen her biri o bohem çevreye hitap eder. Biz en tatlılarını, en gidilesi mekanları sizin için seçtik. Bohem takılıp takılmamak size kalmış.

Hazırlayan: ÇAĞLA GILLIS

Mum’s

Fransız Geçidi’nin hemen başında yer alan Mum’s rahat koltuk ve sandalyeleriyle, masa üstünde dantelleriyle, yine masa dolusu dergileriyle bu bohem çevreyi kendine çekiyor. Özellikle Pazar Günü açık büfe kahvaltıları on numaradır. Ama onun dışında kahve-tatlı ikilisi için tercih edilir. Kişleri de pek lezzetlidir. Yanına ev yapımı limonata ya da ice tea pek iyi gidiyor.

mumsAheste

Arnavut kaldırımlarıyla, kafeleriyle, binalarıyla özellikle Doğan Apartmanı’nın ihtişamıyla birçok sanat kişisinin akınına uğrayan Galata’dayız şimdi. Hem de en sevdiğimiz sokakta; Serdar-ı Ekrem’de. Aslında bu sokağa girince uğramanız gereken yerler diye bir liste yapsak bütün dergiyi kaplar. Biz ucundan sayalım yine de; Mavra, Nikol, Le Fumoir yiyip içmelik mekanlardan. Aheste de içlerinde en popüler olanı.

Şekilli yer döşemeleri, loş ışığı, reklamlık bembeyaz örtüleriyle şıklıktan yıkılan bir mekan. Kendilerini “modern meze restoranı” diye betimliyorlar. Ballı sütlü köz patlıcan ezmesi, humuslu kalamar, rezeneli enginar confit gibi pek enteresan mezeleri var. Organik kahvaltılarını da es geçmeyelim. Gidip tıka basa yiyelim.

AhesteCafe Cuma

Cihangir’in İstiklal’in kalabalığından kaçan bohem şahıs şimdiler Çukurcuma’ya gidiyor. Gidilmeyecek gibi de değil. Bir sürü kafe, galeri, moda evi, atölye açıldı. Bir de eskiden süre gelen antikacıları, ikinci elcileri var. Anlayacağınız şimdi tadından yenmiyor.

Mekan Çukurcuma Camii’nin hemen karşısında kalıyor. İki katlı yerin bir bol yeşillikli bahçesi var. Menüsü ise mekanı farklı kılan önemli şeylerden. Bir kere vegan ve vejeteryanlara da hitap ediyor. Ekmeklerini bile kendi taş değirmeninde öğütüyorlar.

Sabah öğle akşam demeden günün her saatinde gidip ağınıza layık sağlıklı bir şeyler bulabileceğiniz bir mekan. Oralara yolunuz düşerse aklınızda olsun.

Cafe CumaUnion 22

Geçen yıl Karaköy’de yaşadığımız hayreti, şaşkınlığı bu sene Topağacı’nda yaşıyoruz. Abdi İpekçi Caddesi ve Atiye Sokak artık eski kalabalıklığı Topağacı’na bıraktı. Kozmonot, Sunday, M.O.C., 400 Derece, Gravite ve Union 22 gibi mekanlar bunun kanıtıdır.

Union 22’ye gelecek olursak; Burası son moda konsept mekanlardan. Karnınız acıktığında yiyip içebilir, oradaki tasarım kıyafetlerinden satın alabilir, parti ve sergi için kullanabilirsiniz.

Son yılın en popüler objeleri neon ve ananası da bütünleştiren bir duvar yazıları var ki instagramlık: “Everything will be amazing, like a pineapple”

Union 22Geyik Coffee Roastery & Cocktail Bar

Cihangir’i atlamak olmaz! Kahve için Kronotrop, rakı-balık için Aliye, oturup arkadaşlarla saatlerce sohbet etmek için Smyrna, bilgisayarı alıp çalışmalık Journey ve yeniden kahve ve kokteyl içmek için de Geyik tercih edilir.

Geyik İstanbul’da kahve ve kokteyl ikilisini birleştiren öncü yerlerden. Kahvede 3. Dalga Akımı’nı benimsemiş. Belli tekniklerden damıtılarak geçen kahveler on numara beş yıldız.

Cable Car, Mojito Fidel, Blackberry Cobler, MaiTai  gibi Geyik’i geyik yapan kokteylleri ise akşam iş/ders çıkışı rahatlamalık.

Geyik Coffee Roastery & Cocktail Bar  (1)Ravouna 1906

İstiklal Caddesi’nden bir mekan önermeyeyim diye kendimi zor tuttum ama yeni açılan bu mekanı yazmazsam rahat uyuyamazdım.

Buraya adımınızı atar atmaz kendiniz bir Fransa’da efendime söyleyelim New York’ta hissetmeniz pek mümkün. Hem son derece modern hem de ahşap masa ve sandalyeleriyle, avizesi, şarap dolusu vitriniyle son derece buram buram tarih kokan bir yer. Kafamızı azcık karıştırsa da İstiklal’e bambaşka bir hava kattığı kesin! Günün her saati gidebilirsiniz. Cuma günleri Jazz günü. Gidecekseniz o günü tercih edin. Geniş şarap kavından da bir kadeh şarap söyledi mi keyfinize diyecek bir şey yok!

Yazının devamı ve  Dipnot Tablet’in 208. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play