İstanbul’da “Nevruz” kutlaması

Pazar, 17 Mart 2013 14:20

fileİstanbul’daki Nevruz kutlamalarına katılan vatandaşlar Kazlıçeşme Meydanı’nda toplandı. Kutlamalar katılımın oldukça yüksek olduğu gözlanıyor.

Vatandaşlar arama noktalarında üst araması yapıldıktan sonra alana girmesine izin verildi.

Yöresel kıyafetlerle alana gelen kadınlar da çalan türküler eşliğinde halay çekti.

Bazı illerde gerginlik

Erzurum:
Erzurum’da BDP’nin düzenlediği Nevruz mitinginde ise gerginlik çıktı. Mitingin gerçekleştirildiği alana yürümek isteyen ülkücülere polis biber gazıyla müdahale etti. Ara sokaklara dağılan grup ile polis arasındaki gerginlik sürüyor.

Kocaeli:
Kocaeli’de de Nevruz için toplanan kalabalık ülkücü gençlerin saldırısına uğradı. İki grup arasında yaşanan gerginlik polisin araya girmesiyle son buldu.

Öğle saatlerinde Nevruz kutlaması yapmak için Endüstri Meslek Lisesi önünde toplanan kalabalığa yoldan geçen gençler laf attı. Polisin araya girmesiyle uzaklaştırılan gençler kısa sürede toplanarak yürüyüş yapanlara saldırdı. Polisin araya girmesiyle boş bir sokağa alınan gençler kısa sürede önlerine konan barikatı da yıkarak yürüyüş yapan kalabalığa saldırdı.

Karşı karşıya gelen iki tarafı araya giren polis ekipleri güçlükle ayırdı. İki grubu karşı karşıya getirmeyen polis çevredeki güvenlik önlemlerini daha da artırdı.