İstanbul’da hareketli gece: Çok sayıda gözaltı

Çarşamba, 5 Haziran 2013 10:01

file_Gümüşsuyu Caddesi’nden Dolmabahçe’ye doğru inen gösterici gruba, Çevik Kuvvet ekipleri biber gazı ve TOMA’lardan sıkılan tazyikli suyla müdahale etti.

Polisin Dolmabahçe’ye çekilmesinin ardından tekrar toplanan göstericiler, Gümüşsuyu Caddesi’nin girişine geldi.

Polis ekipleri bunun üzerine yine gruba müdahalede bulundu. Polislerden bir bölümü İnönü Stadı’nın arkasından, diğer kısmı ise Kabataş’tan dolaşıp parkın etrafını sararak, göstericileri İTÜ kampüsünde sıkıştırdı. Burada çok sayıda göstericiyi gözaltına alan polis ekipleri, bu kişileri otobüslere bindirerek emniyete götürdü.

Bu arada, üzerinde Türk bayrağı olan bir otomobil, polis ekiplerinin önünde refüje girdi. Polislerin yardımıyla çıkarılan otomobil, yoluna devam etti.
Müdahalenin ardından Dolmabahçe’ye çekilen polisler, İETT otobüsleriyle değişime gitti.

TAKSİM’DE SON DURUM

Polisin Gümuşsuyu’nda kullandığı biber gazından etkilenenlere Taksim’de göstericiler tarafından kurulan sağlık çadırlarında müdahale edildi.

Öte yandan, Antakya’daki gösterilerde hayatını kaybeden Abdullah Cömert için Taksim Gezi Parkı’ nda özel bölüm oluşturuldu. Bu bölümde Cömert’in fotoğrafı ile “Abdullah Cömert onurumuzdur” ve “Her yer Taksim, her yer direniş” pankartları yer aldı.

Çeşitli sağlık malzemelerinin ücretsiz dağıtıldığı Gezi Parkı’nda ayrıca, isteyenlerin kitapları ücretsiz alıp okuyabileceği mini kütüphane oluşturuldu.
Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’ndaki kalabalığın bekleyişi sürüyor.

SANCAKTEPE’DE DE GERİLİM

Sancaktepe Demokrasi Caddesi çevresinde oturan vatandaşlar Taksim Gezi Parkı’nda ki protestolara destek vermek için yaklaşık 2 bin kişililk bir grup yürüyüş düzenledi.

Yürüyüş sırasında yine bir grup polise taş ve sopalarla saldırma girişiminde bulundu. Yürüyüşe katılan bazı vatandaşlar ise olayların önüne geçmek için kendilerini çevik kuvvet ekiplerinin önüne siper etti.

Kendini polise siper eden vatandaşlar grubu sık sık taş atmamaları konusunda uyardı. Daha sonra yürüyüş Sancaktepe Meydanı’na kadar devam etti. Burada halay çeken grup olaysız bir şekilde dağıldı.

BEYLİKDÜZÜ’NDE DE OLAY

Eylemlere Beylikdüzü’nde toplanan bir gruptan da destek geldi. Beylikdüzü’nde toplanan bir grup E-5 karayoluna çıkarak yürüyüş yapmak istedi. Ancak gruba burda polis müdahale etti. Polisin gaz bombalı müdahalesi sonucunda grup dağıldı.

GÜNE YAĞMURLA BAŞLADILAR

Taksim Gezi Parkı’ndaki eylemler bu sabah itibariyle 9. gününe girdi. Dolmabahçe’de gece saatlerinde hareketlilik yaşanırken, Taksim Meydanı’nda ve Gezi Parkı’nda sakinlik hakimdi. Gösterilerde yaralanan eylemciler, Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirilerek tedavi altına alındı.

Gecenin ilerleyen saatlerinde eylemciler, Gezi Parkı’nda kurdukları barakalarda uyumaya çalıştı.

Sabaha karşı hafif yağan yağmurla birlikte, göstericiler, yine kurdukları barakalara sığındı. Eylemciler, gece boyunca yaktıkları ateşin önünde sabah da ısınmaya çalıştı.

Tags