İstanbul Moda Haftası’nda konuşulmayanlar Dipnot.tv’de

Pazartesi, 25 Mart 2013 11:55

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Ünlü tasarımcı Müge Ersin İstanbul Moda Haftası’nın son dedikodularını kaleme aldı;

İstanbul Moda Haftası ile ilgili pek çok şey okudunuz tahmin ediyorum. Kimler katıldı, kulis dedikoduları, eğlenceler, partiler….

Bense size izlenimlerimi tamamen birçok kez defile yapmış biri olarak , bir tasarımcı gözüyle yapmak istiyorum.

Evet bu sene organizasyon geçen senelere göre çok daha iyiydi, geçen dönemlerde yaşanan organizasyon sıkıntısı yoktu.

Defile dışında genç tasarımcıların da koleksiyonlarını daha kolayca sergileyebilecekleri yaratıcı bir çözüm bulunmuş. Organizasyon alanında ayrılmış odalarda mankenler eşliğinde ufak sunumlar yapabiliyorlardı. Bana göre bu birçok tasarımcının da tercih edebileceği bir yöntem. Tasarımcılar diledikleri gibi yaratıcılıklarını kullanıp farklı sunumlar yapabiliyorlar.

Davetliler ise çeşitli dergilerde hep yüzünü gördüğümüz ünlüler, bloggerlar, dergi çalışanları, tasarımcıların müşterileri vs. Tek eksik yurtdışından gelebilecek potansiyel alıcılardı!!

Gelelim sergilenen koleksiyonlara. Bir tasarımcı olarak hem ticari, hem yaratıcı, hem yenilikçi hem de özgün bir koleksiyon ortaya koymak hiç kolay bir iş değildir. Maalesef bizde de bunu yapabilen tasarımcı sayısı çok değil. Ama tabi İstanbul Moda Haftası sözkonusu olduğu için herkesin beklentisi de çok yüksekti…

Gördüğüm kadarıyla satın alınabilecek koleksiyon oluşturma endişesi tasarımcıların yaratıcılığını engelliyor. O zaman da koleksiyon, ‘herkes gibi, özelliksiz, taklit’ gibi damgaları yiyor.

Bazı tasarımcılar da , ‘biraz farklılık katayım ama herkesin giyebileceği birşeyler de olsun. Bu sene dantel ve deri var biraz onları da ekleyeyim koleksiyona’ diyor, o zaman da özgünlükten uzaklaşılmış sıradan hatta biraz çorba olmuş bir koleksiyon karşımıza çıkıveriyor.

Hazır giyim konusunda daha çok yol kat etmemiz gerekiyor. Bu sene hazırgiyime farklılık getirmiş koleksiyon çok azdı. Haute Couture yapan tasarımcılarımız daha özgür. Dolayısıyla daha yaratıcı ve yenilikçiler. Ama sayıları şimdilik çok değil.

Dediğim gibi, tasarımcının işi kolay değil. Ama dünyada oluyorsa, burada da olmaması için artık bir sebep yok. Bunun için ortamımız müsait. Organizasyon gittikçe daha iyi oluyor… Bu yüzden bir sonraki İstanbul Moda haftasının çok daha iyi olacağını umut ediyorum.

Ben defilelerden beğendiğim koleksiyon parçalarını sizin için seçtim.

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ