İstanbul geceyi böyle geçirdi!

Cumartesi, 1 Haziran 2013 11:09

1tttİstanbul’da Gezi Parkı’nın yıkımıyla başlayan gerilim gece de sürdü. Binlerce kişi geceyi uyumadan geçirdi, sokaklara döküldü. Protesto gösterileri özellikle Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi, Tarlabaşı Bulvarı, Harbiye ve Beşiktaş’ta yoğunlaştı.

Protestolar aralıksız sürerken saat 03.00 sıralarında sokağa çıkan kalabalık gruplar Bağdat Caddesi üzerinden Kadıköy’e, oradan da Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. Gruplar 05.00 sıralarında D-100 karayolu İstanbul istikametini trafiğe kapattı.

Gruplar köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş’ta arbede yaşandı. Polis, gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti.

Gece saat 01.00 sıralarında Kurtuluş, Halkalı, Teşvikiye, Kartal ve Fulya başta olmak üzere İstanbul genelinde pek çok semtte protestoya destek eylemleri yapıldı.

Gece evlerinden çıkıp sokaklara dökülen vatandaşlar, Türk Bayraklarıyla yürüyerek Gezi Parkı protestosuna tencere ve tavaları birbirine vurarak destek verdi. Vatandaşlar eylemleri sırasında cep telefonları ile çektikleri görüntüleri sosyal medya üzerinden paylaştı.

Kadıköy:
Saat 03.00 sıralarında Bağdat Caddesi’nde bir araya gelen kalabalık bir grup, sloganlar eşliğinde Kadıköy’e doğru yürüyüşe geçti. Bağdat Caddesi’nde trafik durdu, araçlar yolları kesti. Yoldan geçmekte olan araçlar da kornalarla yürüyen protestoculara destek verdi.

Taksim:
Bu arada kalabalık bir grup eylemci de Taksim’e gitmek için Acıbadem üzerinden Avrupa yakası istikametine doğru yürüyor. Yürüyüşünü sürdüren kalabalık grup saat 05.00 sıralarında D-100 karayolu İstanbul istikametini trafiğe kapattı.

Köprü üzerinde bekleyen grup bir süre sonra tekrar yürüyüşe geçti.

Gruba CHP milletvekili Mahmut Tanal da destek verdi. Tanal, “Vatandaş haklı olarak yürüyor. Meydanlara biber gazı sıkan hükümete tepkilerini dile getiriyorlar” diye konuştu. Grubun “Her Yer Taksim Her Yer Direniş” sloganlarıyla yürüyüşü devam ediyor.

Kadıköy’den Taksim’e yürüyen gruba polis Beşiktaş’ta müdahale etti. Gaz bombası ve tazyikli su sıkılarak yapılan müdahale sonrası gruptakiler kaçmaya başladı.

2ttt

 Nasuh Mahruki de yaralandı

Polis gece boyunca Taksim Meydanı’na çıkmak isteyen gruplara müdahale etti.

Biber gazıyla yapılan müdahaleler sırasında, her zaman afetlerde desteğe koşarken gördüğümüz AKUT Başkanı Nasuh Mahruki de bacağından yaralandı. Hastaneye kaldırılan Mahruki tedavi altına alındı.

Mahrukinin sağlık durumunun iyi olduğu belirtiliyor.

İstanbul’da 81 gözaltı

Bu arada Taksim’de çıkan olaylarda gözaltına alınan göstericilerin sayısı 81′e yükseldi.