İstanbul Boğazı’nda tekne faciası

Pazartesi, 3 Kasım 2014 11:25

İstanbul Boğazı’nın Karadeniz çıkışı Rumeli açıklarında bir tekne battı. İçinde 43 kişinin bulunduğu tekneden şu ana kadar 7 kişi sağ olarak kurtarıldı, 24 kişinin cesedine ulaşıldı, kayıp olan 12 kişi aranıyor.

Kaçakları taşıdığı ileri sürülen 12 metre uzunluğundaki “Torun” isimli tekne, Rumeli Feneri’nin 3 mil açıklarında alabora oldu. Teknede çoğu Afgan ve Suriye uyruklu 43 kişinin bulunduğu öğrenildi

İstanbul Boğazı çıkışındaki tekne faciasıyla ilgili Sahil Güvenlik Komutanlığı, 24 kişinin öldüğünü 7 kişinin de sağ kurtarıldığını açıkladı.

Yapılan açıklamada, “İstanbul Boğazı çıkışı 3 mil kuzeyinde içerisinde bir grup göçmenin bulunduğu bir teknenin battığı ihbarının alınmasını müteakip görevli 7 Sahil Güvenlik Botu ile 1 Sahil Güvenlik Helikopteri tarafından başlatılan arama kurtarma faaliyetinde, 7 kişi sağ olarak kurtarılmış, 24 şahsın cansız bedeni denizden alınmıştır. Arama faaliyetlerine halen devam edilmektedir” denildi.

Kurtarma çalışmalarına katılan Kaptan Ali Saruhan faciayı şu sözlerle anlattı:

“Balıkçılar da kurtarma çalışmalarına katılıyor. Telsizlerden anonslar yapılıyor. Ölenlerin çoğu çocuklar. Rüzgar çok kötü etkiliyor. Tekne küçük bir tekne bildiğiniz sandal. İçine 40 kişi koymuşlar. Dehşeti görüyoruz. Denizde çocuk cesetleri görüyoruz. Çocuklardan birinin cenazesi gemimizde, sanırım Afrika kökenli. Burada dehşet yaşanıyor”

Kaynak: CNN TÜRK