İstanbul Barosu’nda olağanüstü genel kurul kararı

Cuma, 8 Şubat 2013 14:15

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, Baro’nun olağanüstü genel kurul kararı aldığını açıkladı.

İstanbul  Barosu Başkanlığı’ndan 2 gün yapılan yazılı açıklamada, “Görevimizin başındayız. Davalar, baskılar bizi yıldıramaz.  Hukukun üstünlüğüne, hukuk devletine, demokrasiye, savunmaya, meslek onuruna,  Cumhuriyet değerlerine sahip çıkmaya aynı kararlılıkla devam edeceğiz” ifadeleri  kullanılmıştı.

‘TEK GÜNDEMLİK TOPLANTI’DAN ÇIKAN KARAR

İstanbul Barosu konu ile ilgili bilgilendirmeyi sitesine koyduğu açıklama ile yaptı. “Avukatlar ve Baro’lar siyasi iktidarın hedefindedir” görüşü savunulan açıklamada özetle şu hususlara dikkat çekildi:

*Toplumu dönüştürmenin bir parçası ve adımı olarak organize edilmiş bahane ve yalanlarla, yargı önce kuşatılmış, sonra da fiilen ele geçirilerek tutsak edildi.

*Ardından sıra avukatlara ve barolara geldi. Hukuksuzluklara boyun eğmeyen, susmayan, biat etmeyen, mücadele eden avukatlar ve barolar siyasi iktidarın yeni hedefi.

*İstanbul Barosu Başkan ve yöneticilerine açılan hukuksuz dava, yürütülen diğer soruşturmalar ve siyasi iktidara mensup bir milletvekilinin beyanları ile organize ve maksatlı olarak gündeme getirilen “düşme” tartışmaları da yukarıdaki organizasyonun bir parçasıdır.

*Toplumun bütün kesimleri susturulmakta, sindirilmektedir. Kısaca Türkiye ileri faşizmi yaşamaktadır. Mücadele yeni bir dönemece girmiştir.

*İstanbul Barosu Yönetim Kurulu 07.02.2013 tarihli toplantıda, bu gündemle sınırlı olmak ve bu konuları görüşmek, bu saldırılara karşı hareket tarzını belirlemek üzere en üst organı olan İstanbul Barosu Genel Kurulunu olağanüstü toplantıya çağırma kararı aldı.

YÜZDE 60 OYLA SEÇİLMİŞTİ

Türkiye’nin en büyük barosu konumundaki İstanbul Barosu’nu üye 30 bin kadar avukat bulunuyor. Geçtiğimiz Ekim ayında yapılan seçimlerde Ümit Kocasakal, kullanılan 22 bin 19 oydan 12 bin 836′sını alarak yeniden başkan seçilmişti.

Baro’nun Yönetim Kurulunda ise şu isimler yer alıyor:
Mehmet Durakoğlu, Hüseyin Özbek, Ufuk Özkap, Füsun Dikmenli, Aydeniz Alisbah Tuskan, Süreyya Turan, Turgay Demirci, Özlem Aksungar, İsmail Altay Hasan Kılıç.

Tags