İsrail’den neden özür diledik açıklaması

Pazar, 24 Mart 2013 08:50

NETANYAHUİsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Türkiye’den neden özür dilediklerini açıkladı.

Netanyahu, sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki sayfasında, Türkiye ile İsrail’in iletişim kurarak bölgesel sorunlara karşı koyabilecekleri görüşüne yer verdi.

İsrail Başbakanı, son 3 yılda ülkesinin Türkiye ile arasındaki krizi sonlandırmak için pek çok girişimde bulunduğunu yazdı. “ABD başkanının ziyareti sona ererken aramızdaki krizi çözmek için Türkiye başbakanını aramaya karar verdim” diyen Netanyahu, Suriye’deki krizin giderek büyüdüğüne dikkati çekti.

“SURİYE’DEKİ KRİZ ÖZÜR DİLETTİ”
Netanyahu, ”Değişen gerçekler, bölgedeki ülkelerle ilişkilerimizi yeniden ele almamızı gerektirdi. Suriye krizinin sürekli kötüleşmesi en önemli kaygımız. Bizim için en büyük tehlike Suriye’deki kimyasal silahların terörist grupların eline geçmesidir. Suriye ile sınıra sahip olan Türkiye ve İsrail’in iletişim halinde olması önemli” değerlendirmesinde bulundu.

Golan Tepeleri’ndeki grupların kendileri için büyük tehdit olduğunu belirten Netanyahu, sınır bölgesini yakından takip ettiklerini ve muhtemel bir gelişmeye karşı cevap vermeye hazır olduklarını ifade etti.