“İsrail temizlenmesi gereken bir yara”

Cuma, 2 Ağustos 2013 16:15

iran-da-halk-secimini-yapti-sira-ruhani-de-4738057_9293_oMahmud Ahmedinejad’ın görev süresinin dolmasının ardından yapılan seçimlerde İran’ın 7. cumhurbaşkanı seçilen Hasan Ruhani, Tahran’da her yıl düzenlenen “Filistin’e Destek Günü”nde İsrail’e sert mesajlar gönderdi.

Pazar günü İran meclisinde cumhurbaşkanlığı yemini edecek Ruhani, İsrail için “yıllardır İslam dünyasının vücudunda duran ve temizlenmesi gereken bir yara” ifadesini kullandı.

‘ÇARPITILDI’ İDDİASI
Ruhani’nin İsrail hakkındaki sözlerinin uluslararası ajanslarda “flaş” haber olarak duyurulmasının ardından İran’ın İngilizce yayın yapan televizyonu Press TV’de “son dakika” koduyla verilen haberde, İran’ın yeni Cumhurbaşkanı’nın sözlerinin çarpıtıldığı ileri sürüldü. Haberde başka bir ayrıntı ise verilmedi.

NETANYAHU’DAN ‘JET’ YANIT

Ruhani’nin sözlerine İsrail’den yanıt gecikmedi. Ruhani’nin gerçek yüzünü “beklenenden önce” gösterdiğini ileri süren İsrail Başbakanı Binyamin Netanhayu, İran rejiminin eylem planının Ruhani’nin sözlerinde gizli olduğunu savundu.

DAVUTOĞLU DA GİDİYOR

Mahmud Ahmedinejad’ın koltuğunu bırakacağı törene Türkiye adına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu katılıyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun 4 Ağustos Pazar günü İran Meclisi’nde düzenlenecek cumhurbaşkanlığı yemin törenine katılmak üzere yarın Tahran’a gideceği belirtildi.

Davutoğlu’nun İran’da geçireceği 2 günlük sürede İranlı makamların yanı sıra, törene katılan diğer ülke temsilcileriyle de ikili temaslarda bulunması öngörülüyor.

ABD DE DAVET EDİLDİ

İran Dışişleri Bakanlığı, İslam Cumhuriyeti tarihinde bir “ilk”e imza atarak, Ruhani’nin cumhurbaşkanlığı yemin törenine ABD’yi de davet etmişti.