İsrail Gazze’yi bombalamaya devam ediyor

Çarşamba, 9 Temmuz 2014 10:25

İsrail ordusu, pazartesi gününden bu yana Gazze Şeridi’ne yönelik başlatılan askeri operasyonda 200 hedef vurulduğunu belirtti. Gazze’nin kuzeyindeki bir eve düzenlenen hava saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı da 7′ye yükseldi.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kidra, Gazze’nin kuzeyindeki bir evin hedef alındığı hava saldırısında aralarında 2′si çocuk olmak üzere aynı aileden 6 kişinin yanı sıra bir başka Filistinlinin daha öldüğünü, 24 kişinin yaralandığını açıkladı. Kidra, devam eden hava saldırılarında bir günde 24 kişinin hayatını kaybettiğini ve 154 kişinin yaralandığını belirtti.

 

İsrail 200 hedefi vurdu

İsrail ordu radyosundan yapılan açıklamada, hava ve deniz kuvvetleri tarafından pazartesiden beri Gazze Şeridi’nin değişik bölgelerindeki hedeflere yönelik operasyonlarda 200 hedefin vurulduğu bildirildi.

Gazze’ye yönelik askeri operasyonun halen devam ettiği belirtilen açıklamada, pazartesinden beri devam eden operasyonlarda dün 24 Filistinlinin hayatını kaybettiği, saldırılarda hayatını kaybeden Filistinlilerin 154′e yükseldiği bildirildi.

Gazze’de hastane vuruldu

Gazze Şeridi’nin güneyindeki Filistin Sağlık Bakanlığına bağlı hastanenin İsrail hava saldırısında isabet aldığı bildirildi. Çalışan ve hastalardan bir çok kişinin yaralandığı ve hastanede büyük maddi hasar meydana geldiği belirtildi.

Gazze’den de İsrail’e 117 füze atıldığı iddia edildi

İsrail ordusu tarafından, son 24 saat içinde Gazze’den İsrail’e 117 füzenin düştüğü iddia edildi. İsrail ordusunun Twitter hesabından yapılan açıklamada, “İsrail’in değişik bölgelerine Gazze Şeridi’nden son 24 saat içinde 117 füze düştüğü, 29′unun ise ‘Demir Kubbe’ füze savunma sistemine takıldığı” öne sürüldü.

Kudüs’e 3 roket düştü

Gazze’den atılan 3 füzenin Kudüs’e düşmesinin ardından Kudüs Belediyesinin halka yaptığı duyuruda, siren sonrasında girdikleri sığınakları 10 dakika süreyle terk etmemeleri istendi. Saldırı öncesi tüm sığınakları halka açma kararı alan Kudüs Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, alarm sirenlerinin çalması ya da bir patlama durumunda “tüm vatandaşların en yakın sığınağa 1,5 dakika içinde girmeleri” istendi. Kudüs’te iftardan kısa bir süre sonra çalmaya başlayan ve 1,5 dakika süren sirenlerin ardından arka arkaya düşen ve şehri sallayan 3 patlama sesi duyuldu. Olay sonrasında polis herhangi bir ölü ve yaralının olduğunu rapor etmedi. Tel Aviv’e düşen roketlerin ise İsrail’in “Demir Kubbe” savunma sistemi tarafından havada imha edildiği açıklandı.