İsrail – Filistin barış görüşmelerinin ilk durağı iftar

Çarşamba, 31 Temmuz 2013 16:39

fft64_mf1572616İsrail ve Filistin arasındaki barış görüşmeleri 3 yıl aradan sonra ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Washington’da verdiği iftarla başladı.

Yemekte İsrail’i Adalet Bakanı Tzipi Livni ile Başbakan Benyamin Netanyahu’nun danışmanı İzak Molcho, Filistin’i Başmüzakereci Saib Erekat ile Muhammed Ştayyeh temsil etti. 5 kişilik ABD heyetinde ise önceki gün göreve getirilen Dışişleri Ortadoğu Özel Temsilcisi Martin Indyk ve Beyaz Saray Ortadoğu Koordinatörü Philip Gordon vardı.

Kerry, yemek öncesi iki heyetle de 45’er dakika görüştü. Livni ve Erakat’ın yan yana oturduğu yemekte Kerry, “Sizi burada ağırlamak çok güzel. Çok ama çok özel bir an” deyip “Aslında konuşacak fazla bir şey de yok” esprisi yaptı. ABD Başkanı Barack Obama ise ‘zorlu seçimler bulunsa da’ görüşmeyi ‘umut vaat edici’ diye niteleyip iki tarafa da ‘yan yana barış içinde yaşamaları için’ her türlü desteği vereceklerini açıkladı.

Livni ise “Olumlu bir hava vardı” dese de Kerry ile birebir görüşmesine atfen “Odada konuşulan odada kalır” mesajı verdi. Livni hâlâ anlaşmaya yanaşmayan İsrailli bakanların görüşmelere set çekebileceği vurgusu yaptı.