İsrail-Filistin barış görüşmelerinde ‘inşaat’ tıkanıklığı!

Çarşamba, 6 Kasım 2013 16:59

westBank_2419159bİsrail ile Filistin arasında 5 Kasım Salı günü başlayan görüşmelerde kriz patlak verdi. Arabuluculuk yapmak üzere İsrail’e giden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, daha ilk günden görüşmeleri tıkayacak bir sorunla karşı karşıya kaldı.

Kerry, salı günü Filistin Özerk Yönetimi ve İsrail’den temsilcilerle bir araya geldi. Filistin tarafından adı açıklanmayan bir yetkili, İsrail’in Yahudi yerleşim yerlerinin inşasına devam ettiği sürece, barış görüşmelerini sürdürmeyeceklerini kaydetti. Filistinli temsilci, “İsrail yerleşim yerlerinin inşasında oldukça kararlı ve biz eşi benzeri görülmemiş böyle bir saldırı karşısında görüşmeleri sürdüremeyiz” dedi ve inşa faaliyetlerinin sona erdirilmesini istedi.

İsrail Maariv ve Yediot Ahronot gazetelerinde yer alan haberlere göre, İsrail müzakerelerde, 1967 yılı sınırları yerine halihâzırda İsrail’in kontrolü altındaki bölgenin esas alınmasını teklif etti. Bu da Filistin tarafının toprak kaybetmesi anlamına geliyor.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, gün içinde İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez, Başbakan Benyamin Netanyahu ve ardından da Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile görüşecek.