Isparta’nın Kaderini Değiştiren ‘Gül’ün Hikayesi

Pazartesi, 27 Temmuz 2015 11:22

Beş bin yıllık geçmişi ile gül, insanlık tarihinde büyük bir öneme sahip. Isparta’ya 150 yıl önce gelen ve bir bakıma Ispartalıların geçim kaynağı olan gül, şehrin kaderini değiştirdi.

Yakup Sincer, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun katkılarıyla dünya gül endüstrisinde çok önemli bir yere sahip olan Isparta gülünü değerlendirmek ve piyasaya yeni bir alıcı sağlamak amacıyla fabrika kurdu. Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı tarafından desteklenen proje ile atıl durumda olan tarlalar aktif hale geldi ve bölgenin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunuldu.

Türkiye’ye sağlanan AB desteği ile tarlalardan fabrikalara gelen, çiçeklerin kraliçesi sayılan güller uzun bir damıtma sürecine giriyor. Bu işlem sonucunda 4 ton gülden yılda ortalama 1 kilo gül yağı elde ediliyor.

Türkiye’nin çiçeği sayılan gül, bölge halkına istihdam sağlamaya ve kalkındırmaya devam ediyor.

Videomuz hakkındaki anketimize katılırsanız çok seviniriz:

 

Rose, with its history of five thousand years, has an important place in the history of humanity. Rose, first arrived in Isparta 150 years ago, and has, in some ways, become the means of existence of people of Isparta; it changed the fate of the city.

Yakup Sincer established a factory in order to make good use of Isparta rose, which has a very important place in the world rose industry, and provide a new buyer for the market, with contributions from the Agricultural and Rural Development Support Institution. With the project, which has been supported by Instrument for Pre-Accession Assistance Rural Development Programme, the fields that sit idle were restored, and contribution was made to the sustainable development of the region.

Roses, considered the queen of flowers, brought from fields to factories with the EU support provided to Turkey, then are subjected to a long distillation process. In consequence of the relevant procedure, in average, 1 kg of rose oil is obtained annually from 4 tons of roses.

The rose, which seduces with its aroma and which is considered the flower of Turkey, continues to provide employment for the region’s residents and to develop the area.