İslam karşıtı portestoculara camiden çay daveti

Salı, 28 Mayıs 2013 15:59

ro-downing-20130528054749105101-620x349Dipnot/Özel – İngiltere’nin York kentindeki York camisi, cami önünde İslam karşıtı protesto yapan aşırı sağcı grup İngiliz Savunma Ligi (EDL) destekçilerine çay ve bisküvi ikram ederek davet etti.

Protesto için gelenler bu jest karşısında şaşkınlık yaşarken, protestoculardan biri “Biz bela çıkartmaya gelmedik, ama sesimizi de bir şekilde duyurmak zorundayız” dedi. Çay ve bisküvi ikramının ardından protestonun yarattığı gergin hava çabucak dağıldı. Daha sonra protestocular ve caminin cemaati arasında bir futbol maçı da oynandı. York üniversitesi öğretim üyesi Muhammed El-Gomatı: “Dialoğa her zaman yer vardır. EDL de aslında şiddet ve aşırılık konusunda bizimle aynı noktada birleşiyor. Bu bir başlangıç, kim bilir belki EDL de bir gün bizi davet eder biz de seve seve gideriz” dedi.

Caminin yöneticisi İsmail Miah: “İslam çatısı altında bir çok düşünce barınmaktadır. Bu sağ görüşlü olabilir, sol görüşlü olabilir. Bu yüzden bir görüşü tüm bir topluma mal etmek yanlıştır. Woolwich’deki cinayeti işleyenler kendi görüşlerini sergilediler. Bu İslamın görüşü değilidir. “dedi.