Islah evinde Müslüman kızın ayağını öpen Papa

Cuma, 29 Mart 2013 14:23
Dal-tango-alla-fidanzata-ecco-perche-Papa-Francesco-piace_h_partb

Cizvit Tarikatı’ndan ve Güney Amerika’dan seçilen ilk Papa olma özelliği taşıyan Arjantinli Francesco, bir ilkle daha gündeme geldi.

Papa, Pazar günü kutlanacak olan Paskalya Yortusu öncesi Kutsal Perşembe nedeniyle, Roma yakınlarındaki Casal del Marmo Islahevi’ni ziyaret eden Papa, Müslüman genç mahkum kızın ayağını yıkayıp öptü.

Yere diz çökerek, gümüş bir sürahiyle yıkama ayinini gerçekleştiren 77 yaşındaki Papa, ‘Kutsal Topraklar’ olarak anılan İsrail ve Filistin arasındaki bazı şehirlerden getirilen özel kumaşlarla dokunmuş havlularla mahkumların ayaklarını kuruladı.

Hz. İsa da bir kadının ayaklarını yıkamıştı
Böylece tarihte ilk kez bir Papa kadınların ayaklarını yıkamış oldu. İncil’e göre Hz. İsa da, Gizli Son Akşam Yemeği (Rabbin Sofrası) esnasında 12 havarisi arasında bulunan bir kadının da ayaklarını yıkamıştı.

Sadeliğiyle tanınan Papa Francesco’nun, Arjantin’de kardinalken de, bu ritüeli yerine getirdiğinde kadınların ayaklarını yıkadığı belirtildi. Papa Francesco ile selefleri 16. Benediktus ve 2. John Paul’den önceki papalar ise bu ritüeli, Aziz Giovanni Lateran Bazilikası’nda ve rahipler arasından 12 kişiyi seçerek gerçekleştiriyordu.

Ayağınızı yıkıyorum çünkü hizmetinizdeyim
Papa, yaşları 14 ila 21 arasında değişen mahkumların önünde, “Burada sizlerle olmaktan mutluyum. Sakın umutlarınızın çalınmasına müsaade etmeyin. Umutla geleceğe bakın. Birbirinize yardım edin. Bugün burada, her birinizin ayaklarını yıkayarak, sizlerin hizmetinde olduğumu gösteriyorum. Bunun, İsa’nın şefkatinin bir işareti olduğunu düşünün ki O bize hizmet ve yardım etmek için geldiö diye vaaz verdi.

Paskalya öncesi gerçekleştirilen ayak yıkama ritüeli, İsa Peygamber’in çarmıha gerilmeden önceki gece 12 havarisine karşı tevazusunu göstermek amacıyla ayaklarını yıkayıp, öpmesine atfen hayata geçiriliyor.