IŞİD’in elinden kurtulan Ezidi kadınlar: Ölmek istedik

Salı, 23 Aralık 2014 11:40

Irak’taki Ezidiler, 3 bin 500 Ezidi kadının IŞİD’in elinde olduğunu ve seks kölesi olarak kullanıldıklarını söylüyor. IŞİD’in elinden kaçanlar ise yürek burkan hikâyelerini aktarıyor.

Hannan, Ağustos’ta bir gün uyandığında ailesinin telaşla eşyalarını toparladığını gördü. Afallamıştı, kendilerini İslam Devleti (IŞİD) diye tanımlayan cihatçıların bu kadar yaklaştığını fark etmemişti.

Şengal’de evinin dışındaki ana cadde tıklım tıklım doluydu. Hannan, başlarının üstünden mermiler geçerken ‘koşan ve ağlayan’ diğer Ezidilere ailesinin de katıldığını söylüyor. Hannan yaşadıklarını anlatırken, gergin bir şekilde parmaklarıyla oynuyor, bir yandan da bulunduğumuz çadırın üstüne yağmur damlaları düşüyor.

‘Hannan’ onun gerçek adı değil. Konuştuğum eski tutsak Ezidi kadınların hiçbiri, kimliklerinin açıklanmasını istemiyor. 18 yaşında, hemşire olmak istiyor. Cihatçıların kamyonetleriyle Şengal yollarını kapattıklarını söylüyor. O da, kadınların erkeklerden ayrı tutulduğu kente geri gönderilmiş.

Gördüklerini şöyle anlatıyor:

“Uzun sakalları ve silahlarıyla 20 kişilerdi. ‘Musul’a geliyorsun’ dediler. Ben reddettim. Bize vurdular ve arabalarına sürüklediler.”

Hannan diğer kadınlarla beraber spor merkezine gönderilmiş. Birkaç hafta sonra da bir düğün salonuna. Yaklaşık 200 kadın ve kızın toplandığı yer köle pazarıymış. IŞİD savaşçıları buraya geliyor ve içlerinden birilerini seçiyormuş.

‘Ölmek istedik’

Hannan o salonda gördüklerini şu sözlerle anlatıyor:

“Yüzlerine bakmaya cesaret edemiyorduk. Çok korkuyorduk. Seks kölesi olarak kullanılan bir kız geri geldi ve her şeyi anlattı. Ondan sonra IŞİD hiç kimsenin geri dönmesine izin vermedi.”

“Bizi korkutmak için ateş açıyorlardı. Kimi istedilerse zorla aldılar. Sürekli ağlıyorduk. Kendimizi öldürmek istedik ama bir yolunu bulamadık.”

Hannan, genç bir kadının ise kendisini öldürdüğünü söyledi:

“Bileklerini kesti. Ona yardım etmemize izin vermediler. Bizi bir odaya koyup kapıyı üstümüze kapattılar. O kız öldü. Bize ‘Önemli değil, cesedini bir yere atarız’ dediler.”

Aralarında yabancı savaşçılar ve çok sayıda da yerli Sünni vardı. Hannan içlerinden birinin Şengal’de cep telefonu satan kişi olduğunu fark etmiş. Ezidilerin diniyle en çok alay eden de oymuş.

“‘Ezidiler kâfirdir. Şimdi Müslümanlar gibi yaşayacaksınız’ dediler. Birçok kızı cinsel ilişkiye girmek için aldılar. Bize, ‘Bildiğiniz hayatı unutun’ dediler.”

Sık sık yerleri değiştirilmiş. Yer değiştirilirken bir kere Ezidi erkeklerini görmüşler. Cihatçılar bıyığı İslam karşıtı olarak gördükleri için hepsinin bıyıkları kesilmiş.

“Bizim erkeklerimiz ailelerini korumak için günde beş defa namaz kılardı” diyor Hannan, “IŞİD bize, ‘Eğer İslam’a uygun davranmazsanız hepinizi öldüreceğiz’ diyordu.”

Kaynak: BBC Türkçe